مفهوم Leveling، Auto Leveling و Manual Leveling در پرینتر سه بعدی

اگر با یک پرینتر سه بعدی کار می‌کنید، مطلب را بخوانید

پرینتر سه بعدی برای شمایی که این فناوری و سازه‌های ساخته شده به کمک آن را دنبال می کنید دارای مولفه‌ها و استانداردهای خاصی است؛ از جمله Leveling. برای اینکه کیفیت این سازه ها مورد تایید و مناسب باشد به مولفه‌های زیادی نیاز است که قصد داریم در ادامه درباره یکی از آنها توضیحاتی بدهیم.

مفهوم Leveling در پرینتر سه بعدی به چه معنا است؟

مفهوم Printing Bed یعنی نوع قرارگیری سطح پرینت در مورد تراز بودن سطح چاپ در ابتدا و حین فعالیت پرینتر سه بعدی. این یکی از مهمترین مولفههای نشاندهنده کارکرد و عملکرد درست و مناسب این دستگاه استT چرا که در صورت کج بودن سطح چاپ یا صفحه ساخت لایه‌های فیلامنت به درستی و به خوبی روی یکدیگر قرار نمی گیرند، در صورتیکه بیش از حد بالا باشند، مواد موجود در دستگاه نمی‌توانند از دهانه نازل خارج شوند و در نهایت اگر این سطح چاپ پایین باشد اجازه نشستن لایه های فیلامنت بر روی سطح چاپ را نمی‌دهد.

مفهوم Leveling، Auto Leveling و Manual Leveling در پرینتر سه بعدی
Leveling در پرینتر سه بعدی

ترازسازی یا  Leveling  در دستگاه پرینتر سه بعدی وظیفه این را دارد تا سطح چاپ در جای درست قرار بگیرد و بهترین عملکرد را داشته باشد. این Leveling در این دستگاه به دو روش Auto Leveling یعنی ترازسازی به صورت خودکار و Manual Leveling یعنی ترازسازی به صورت دستی انجام می شود.

مفهوم Auto Leveling در مورد پرینتر سه بعدی به چه معنا است؟

در پرینتر سه بعدی به صورت Auto Leveling، ترازسازی یا Leveling به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می‌شود. در اکثر پرینترهای سه بعدی جدیدی چون Makerbot این فرآیند ترازسازی به صورت خودکار انجام می شود که توسط خود کاربر یا نرم افزار تنظیم می‌شوند. به این صورت که با تنظیم به صورت پیش فرض از ابتدای کار چاپگر سه بعدی فاصله میان صفحه ساخت و نازل اکسترودر و تمامی نقاط صفحه چاپ مشخص می‌شود تا همگی به اندازه یکسان و معین انجام شود و فرآیند و پروسه‌ی افزودن لایه‌های چاپی بدون هیچ مشکل و خللی انجام شود.

مفهوم Manual Leveling در مورد پرینتر سه بعدی به چه معنا است؟

اما در پرینتر سه بعدی که کار ترازسازی یا Leveling به صورت دستی انجام می شود، کار متفاوت‌تر است. کار با این چاپگرهای سه بعدی سخت تر و مشکل‌تر است. چرا که کل فرآیند باید توسط کاربر نظارت شود و تمامی تنظیمات دستی انجام شود. برای تراز سازی و تنظیم فاصله میان صفحه ساخت و نازل اکسترودر، پیچ هایی در زیر دستگاه وجود دارد که کاربر با باز و بسته کردن آنها این کار را انجام می‌دهد. کاربر می‌تواند در تمامی فرآیند تراز سازی از یک ورقه ی کاغذ A4 فاصله میان صفحه ساخت و نازل اکسترودر را بسنجد. اگر نوک نازل، ورقه‌ی کاغذی A4 را به نرمی بخراشد یعنی صفحه در آن نقطه تراز شده است. این فرآیند را در نقاط اصلی دستگاه تکرار کنید تا از همسطح بودن تمامی نقاط مطمئن شوید.

مفهوم Leveling، Auto Leveling و Manual Leveling در پرینتر سه بعدی
لولینگ پرینتر سه بعدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by