معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا

دقت و کیفیت بالا در تولید ارگان‌های زیستی

پرینتر سه بعدی زیستی (زیست چاپگر سه بعدی) Biopixlar یک بیوپرینتر از شرکت Fluicell است که دقت و کیفیت بالا را در ساخت ارگان‌های زیستی ارائه می‌کند.

شرکت Fluicell که یک نهاد مستقل متمرکز بر تکنولوژی پزشکی از دانشگاه فنی Chalmers سوئد است، یک پرینتر سه بعدی زیستی (بیوپرینتر) با دقت بالا به نام Biopixlar را معرفی کرده است. این سیستم یک پلتفرم اکتشافی all-in-one با طراحی مخصوص جهت ساخت مدل‌های بافتی شاخص برای توسعه‌ی دارویی در کنار تحقیقات مرتبط با بیماری‌ها و پزشکی بازتولیدی است.

بیوتکنولوژی Fluicell

فلویسل که در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد، قبل از عرضه‌ی پرینتر سه بعدی Biopixlar، پلتفرم‌هایی برای بررسی رفتار سلولی توسعه می‌داد. این کمپانی BioPen را نیز عرضه کرد که طبق گزارش‌ها اولین ابزار single-cell lab-on-a-tip برای هدف‌گذاری سلول‌های مستقل  in vitro بود. یک پلتفرم نمایشی کانال یونی به نام سیستم Dynaflow Resolve نیز توسط فلویسل تولید شد.

آخرین پلتقرم آنها یعنی Biopixlar قابلیت پرینت چندین نوع سلول مختلف را در یک عملیات با دقت و کیفیت عالی ارائه می‌دهد. این سیستم ۸۰ در ۷۰ در ۶۷ سانتی متری شامل یک بازوی میکرومانیپولاتور و استیج موتوری برای جایگیری دقیق کلگی پرینتر و نمونه را داراست.

قابلیت منحصربفرد پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar رابط کاربری گیم‌پد(دسته بازی) آن است. بدین ترتیب کنترل دستی برای جایگیری کلگی پرینتر و رسوب سلول‌ها فراهم می‌شود. در ادامه، یک ساز و کار تصویری چند رنگی فلوئورسنس امکان مانیتورینگ واقع گرایانه‌ی فرآیند پرینت و آنالیز پس از پرینت(post-print) را می‌دهد.

مشخصات فنی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar

تولید بافت‌ها و مدل‌های بیماری می‌تواند مکمل یا کاهش‌دهنده‌ی تست‌های حیوانی در فازهای میانی توسعه‌ی دارو شود و منجر به کم کردن هزینه‌های توسعه و مسائل اخلاقی کم شمارتر شود. همچنین چنین مدل‌هایی توسعه‌ی پرشکی شخصی‌سازی شده با استفاده از سلول‌های مخصوص به بیمار(patient-specific) را شتاب می‌بخشد. طبق اظهارات فلویسل، Biopixlar رزولوشن بهینه برای مدل‌های تحقیقی پرشکی را ارائه می‌کند.

مشخصات فنی بیوپرینتر Biopixlar به شرح زیر است:

تکنولوژی پرینت تکنولوژی جریانی محدود هیدرودینامیک میکروفلویدی
ابعاد پرینت پرینت به صورت دو بعدی و سه بعدی
حالت پرینت پرینت مستقیم سوسپانسیون سلول بدون نیاز به ماتریکس ژل
سطح پرینت دیش سلولی با مدیوم کالچر یا بافر
نوع ریخته‌گری (رسوب) از یک تک سلول مستقل تا هزاران سلول
هد پرینتر میکروفلویدیک قابل تعویض تک-کاری مصرفی ساخته شده از الاستومر گرید پزشکی. هر کدام از آنها ظرفیت نگهداری تا سه well سلولی را دارند.
دوربین سه مگاپیکسلی با حساسیت بالا ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰
نگهدارنده‌های اسلاید For 35 mm ø cell dish
For 50 mm ø cell dish
For microtiter plate (6 wells)
دقت حرکت ۲ میکرومتر
نرم‌افزار Java – cross-platform compatible
رابط کاربری کنترل گیم‌پد(دسته بازی)

در حال حاضر هنوز اطلاعاتی در خصوص قیمت این دستگاه در دسترس نیست.

معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا
مدل سه بعدی بافت پرینت شده با سلول‌های سرطانی | عکس از Fluicell

۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی هم دنبال کنید

معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا   معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا   معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا   معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا

منبع 3DPrintingIndustry

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by