Fiberbots: پروژه‌ای که ساخت افزایشی (پرینت سه بعدی) و رباتیک را به هم پیوند می‌زند.

پروژه‌ای عملیاتی و در عین حال مفهومی و انتزاعی

لابراتوار رسانه‌ای MIT در حال کار بر روی چندین پروژه مربوط به پرینت سه بعدی ست که شامل کارهای Neri Oxman نیز می‌شود. این بار، Mediated Matter Group از پلتفرم ساخت دیجیتال خود بهره برداشته است که FIREBOTS نامگذاری شده است.

این پروژه (Fiberbots) معماری و رباتیک را به هم پیوند می‌دهد. در این کانسپت ربات‌های کوچک می‌توانند بصورت افزایشی و لایه به لایه(مانند پرینت سه بعدی) ساختارهای لوله‌ای بسازند. هدف این پروژه یافتن راهی جدید برای انجام طراحی معماری در مقیاس بزرگ است.

Fiberbots: پروژه‌ای که ساخت افزایشی (پرینت سه بعدی) و رباتیک را به هم پیوند می‌زند.
پروژه Fiberbots: رباتیک و ساخت افزایشی | عکس از The Mediated Matter Group

تیم پشت این پروژه با چشمانی باز از حشراتی که بصورت گروهی کار می‌کنند الهام گرفته است، مانند زنبورها یا مورچه‌ها. این موجودات قادرند با سرعت زیاد بصورت ازدحامی برای ساخت سازه‌هایی که عموماً از خودشان بزرگ‌تر است اقدام کنند. همچنین محققان بر روی عنکبوت‌ها که قابلیت تولید فیبرهای پروتئینی برای ساخت تارهای ابریشمی قابل تنظیم، انعطاف پذیر و مقاوم دارند نیز مطالعه کرده است. پشت ربات Atropos که قابلیت پرینت سه بعدی فایبرگلاس را داراست، تیمی از مهندسان جهت اجرای این الگوهای کاری، مشغول هستند که این دستاورد هم اکنون به نتیجه رسیده است.

FIBERBOTS، ربات‌های ازدحامی (swarm robots) برای ساخت افزایشی سازه‌ها

Fiberbots جمعیتی ازدحامی از ربات‌ها را به نمایش می‌گذارد که برای بافتن فایبرگلاس دور خودشان طراحی شده و سازه های لوله‌ای بصورت لایه به لایه می‌سازند. هر ربات، این ماده بسیار مقاوم را مانند یک پرینتر سه بعدی بر روی هم ریخته و بصورت دورانی موجب شکل گیری فیبر به شکل یک تیوب می‌شود. این ربات ها بصورت قابل حمل بوده و از سنسورها برای کنترل طول و خمیدگی هر لوله متناسب با الگوی تعریف شده استفاده می‌کند. از آنجایی که این ربات‌ها بصورت ازدحامی کار می‌کنند، می‌توانند تیوب‌های موازی یا در هم تنیده شده برای ایجاد یک فرم معماری بزرگتر بسازند.

Fiberbots: پروژه‌ای که ساخت افزایشی (پرینت سه بعدی) و رباتیک را به هم پیوند می‌زند.
پروژه Fiberbots: رباتیک و ساخت افزایشی | عکس از The Mediated Matter Group

تیم مسئول، ۱۶ ربات به همراه سیستم طراحی که آنها را کنترل و برنامه نویسی می‌کند را توسعه داد. بنابراین این مجموعه می‌تواند بصورت خودکار یک سازه به ارتفاع ۴.۵ متر را بسازد. در ویدیوی زیر می‌توانید نحوه کار این پروژه را مشاهده نمایید.

 

برای خواندن کامل مطلب پروژه Fiberbots و ساخت افزایشی سازه‌های معماری، می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by