۳DRoozپلاس: طراحی و ساخت دستگاه جدید اندازه گیری و نمایش HRV و ECG توسط مخترع ایرانی

این دستگاه جهت بررسی وضعیت سلامت قلب و اطمینان از عملکرد سیستم عصبی و فعالیت قلب کاربرد دارد.

عضو آزمایشگاه تحقیقاتی فناوری های ساخت افزودنی(RLAMT) دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، موفق به طراحی و ساخت دستگاه جدید اندازه گیری و نمایش HRV و ECG شد.

این دستگاه جهت بررسی وضعیت سلامت قلب و اطمینان از عملکرد سیستم عصبی و فعالیت قلب کاربرد دارد. بابک سربخش مخترع این دستگاه در باره دستاورد این تکنولوژی گفت:

در حوزه تخصصی قلب و عروق، HRV یا Heartbeat Rate Variability همواره بعنوان یک شاخص مهم از عملکرد سیستم عصبی و فعالیت قلب مطرح بوده است و تاکنون تحقیقات گسترده‌ای نیز بر روی نمودارهای ECG و تغییرات ضربان قلب انجام شده است. بررسی این تغییرات، ابزاری مهم در ارزیابی تعادل سیستم عصبی کنترل کننده قلب و مدیریت استرس در اختیار می‌گذارد، و از آنجا که کاهش یا افزایش میزان تغییر پذیری ضربان قلب یا HRV یکی از شاخص‌های سلامتی انسان می‌باشد لذا دانستن HRV می‌تواند معیاری برای پیش بینی مرگ‍‌های ناگهانی و یا ابتلا به بیماریهای آتی باشد.

ساخت ECG و HRV توسط مهندس بابک سربخش از RLAMT
ساخت ECG و HRV توسط مهندس بابک سربخش از RLAMT

مهندس سربخش بیان کرد:

با این توصیف اهمیت و لزوم سیستمی برای محاسبه و نمایش اطلاعات با ارزش HRV بعنوان یک ابزار بیومدیکال مطرح بوده است. در ادامه سیستمی معرفی می‌گردد که قادر است با اتصال Lead ها به سینه انسان اطلاعات مربوط به ECG و HRV را بصورت real time و در یک LCD گرافیگی نمایش دهد. این نمونه بصورت پرتابل طراحی شده و قابلیت توسعه جهت استفاده کاربردی در محیط‌های پزشکی را دارد.

HRV چیست؟

HRV اخیراً توجه بسیاری از افراد جوامعی که به دنبال پیگیری، درک و بهینه‌سازی قدرت بازیابی و آمادگی جسمانی خود هستند را جلب کرده است.  تغییرپذیری نرخ ضربان قلب یا HRV چیزی است که قابل اندازه گیری می‌باشد. اما چرا باید شما هم به آن توجه داشته باشید؟

محققان و پزشکان برای دهه‌های متمادی از HRV به عنوان ابزاری کاربردی برای درک مسائل مربوط به سلامت بهره برده‌اند، اما هم اکنون مربیان، ورزشکاران و عموم جامعه هم به سمت آن متمایل شده‌اند.

سربخش درباره مراحل عملکرد این اختراع عنوان کرد:

دستگاه با دو روش، یکی روش خطی محاسبه استاندارد (SDNN) واریانس RR در یک بازه از QRSها در حوزه زمان و دیگری به روش غیرخطی و هندسی نمایش گرافیکی همبستگی فواصل RR در نمودار پوآنکاره (Poincare)، میزان نرخ تغییرات ضربان قلب یا HRV را بصورت real time در یک LCD رنگی نمایش می‌دهد. برای انجام محاسبات لازم از یک پردازنده ARM استفاده شده و نرم افزار بروش OOP) Object Oriented Programming) طراحی شده تا امکان توسعه و ارتقاء سیستم در آینده وجود داشته باشد. همچنین از Leadهای تک قطبی RA – LA – RL ویلسون برای جمع آوری و ساخت سیگنال ECG استفاده شده است.

مهندس بابک سربخش در این خصوص از مساعدت‌های آقای دکتر صادق رحمتی رئیس آزمایشگاه تحقیقاتی فناوری ساخت افزودنی RLAMT که در این راه حامی و یاور ایشان بودند، تشکر و قدردانی نمود و ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نه چندان دور با تبدیل این اختراع به تکنولوژی کاربردی و تولید آن در شرکت دانش بنیان این آزمایشگاه، بتوان این محصول جدید را براحتی در دسترس پزشکان متخصص قرار داده و گامی موثر در راستای ارتقاء سطح سلامت جامعه برداشت.

ساخت ECG و HRV توسط مهندس بابک سربخش از RLAMT در حضور دکتر صادق رحمتی
ساخت ECG و HRV توسط مهندس بابک سربخش از RLAMT در حضور دکتر صادق رحمتی
ساخت ECG و HRV توسط مهندس بابک سربخش از RLAMT
ساخت ECG و HRV توسط مهندس بابک سربخش از RLAMT

۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی هم دنبال کنید

3DRoozپلاس: طراحی و ساخت دستگاه جدید اندازه گیری و نمایش HRV و ECG توسط مخترع ایرانی   3DRoozپلاس: طراحی و ساخت دستگاه جدید اندازه گیری و نمایش HRV و ECG توسط مخترع ایرانی   3DRoozپلاس: طراحی و ساخت دستگاه جدید اندازه گیری و نمایش HRV و ECG توسط مخترع ایرانی   3DRoozپلاس: طراحی و ساخت دستگاه جدید اندازه گیری و نمایش HRV و ECG توسط مخترع ایرانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by