پرینت قرنیه چشم برای اولین بار در آمریکا توسط محققان فلوریدا صورت گرفت

در دانشگاه Florida A&M، تیمی کوچک از محققان بر روی پرینت سه بعدی قرنیه چشم متمرکز شدند.

این کار، یکی از کاربردهای بشدت سریع در مسیر تکامل در بازار چاپ زیستی یا بیوپرینت است. این تیم توانست اولین پرینت از ساخت سلول‌های انسانی بصورت پرینت سه بعدی قرنیه را ممکن سازد. در حقیقت، تحقیق این تیم بشدت متمرکز بر سرعت پرینت است. دانشمندان توضیح دادند که آنها روشی برای ساخت چندین قرنیه در طی تنها چند دقیقه با استفاده از داربست بیوپرینت شده از سلول‌های انسانی توسعه داده‌اند –  که در نوع خود اولین است!

پرینت سه بعدی قرنیه چشم احتمالا برای شما ناشناخته باشد و به همین دلیل هم، محققان بسیاری هم اکنون و قبلاً بر روی آن مطالعه داشته‌اند، چه در انگلستان در دانشگاه نیوکاسل یا در هند و استارتاپ جوان Pandorum Technologies. تمام این پروژه‌ها قصد کمک به افراد کم‌بینا برای ارائه‌ی بهینه‌تر راهکارهای پیوند قرنیه که برای هر بیمار سفارشی تدارک دیده شده است، می‌باشد. اما فناوری‌های سه بعدی محدودیت‌های خود را دارد و فرآیندش هنوز به کمال نرسیده است؛ ما مجبوریم چند سال دیگر نیز صبر کنیم تا قرنیه‌های ساخته شده به روش پرینت سه بعدی پدیدار شوند.

پرینت قرنیه چشم برای اولین بار در آمریکا توسط محققان فلوریدا صورت گرفت

اما اینجاست که تلاش محققان آمریکایی تفاوت‌ها را رقم می‌زند. این پروژه در اوایل سال ۲۰۱۸ آغاز شد و بر شبیه‌سازی ماتریس کلاژن در قرنیه‌ی واقعی از طریق پرینت سه بعدی از سلول‌های استروما یا کراتوسیت متمرکز شد. این سلول‌ها به توسعه و تثبیت ساختار قرنیه نرمال و شفافیت آن کمک کردند، در عین حال که به بازسازی بافت پس از یک آسیب نیز کمک می‌کنند.

این دستاورد که توسط پروفسور ماندیپ ساچدوا رهبری می‌شود، به پیشروی ادامه داده و امید است بهبود فرآیند بیوپرینت با افزایش نرخ ساخت تقویت شود. برای انجام این کار، آنها یک قالبی ساختند که به آنها امکان بیوپرینت نه تنها یک قرنیه بلکه چندین قرنیه همزمان را می‌داد. بنا به اظهارات این تیم، این فرآیند برای اندازه گیری قطر و ابعاد قرنیه بصورت مستقیم در یک پرینتر سه بعدی ساده سازی شد، که سپس می‌توان ۶ قرنیه را با متریالی که سلول‌های انسانی در خود دارد در طی ۱۰ دقیقه ساخت.

پرینت قرنیه چشم برای اولین بار در آمریکا توسط محققان فلوریدا صورت گرفت
بریدن قرنیه چشم پرینت سه بعدی شده از قالب | Credits: Tori Schneider/Tallahassee Democrat

پرینت سه بعدی قرنیه چشم، چشم اندازی بلند مدت دارد و تاثیر بسزایی در تاثیرات پیوند قرنیه خواهد گذاشت. همچنین به ساخت مدل ویترو برای تحقیق دارویی و عملیاتی مانیتورینگ نیز کمک شایانی خواهد نمود.

منبع: ۳DNatives

۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی هم دنبال کنید

پرینت قرنیه چشم برای اولین بار در آمریکا توسط محققان فلوریدا صورت گرفت   پرینت قرنیه چشم برای اولین بار در آمریکا توسط محققان فلوریدا صورت گرفت   پرینت قرنیه چشم برای اولین بار در آمریکا توسط محققان فلوریدا صورت گرفت   پرینت قرنیه چشم برای اولین بار در آمریکا توسط محققان فلوریدا صورت گرفت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!