آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام

کلیسای نوتردام به انتخاب مهمی برای کاوش فرصت‌های جدید بازسازی تبدیل شده است

شرکت Concr3de که تولیدکننده پرینتر سه بعدی سنگی می‌باشد در تلاش برای استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی خود برای بازسازی گورگویل‌های(مجسمه‌های ناودانی که بصورت سر و تن انسان یا جانور است) نوتردام پس از آتش‌سوزی ۱۵ آوریل می‌باشد. این شرکت هلندی تجاربی در بازسازی بافت‌های باستانی به کمک تکنولوژی سه بعدی دارد، برای مثال آنها بر روی بازسازی Arch of Palmyra قبلا کار کرده‌اند. این تیم مدعی است که آنها می‌توانند با استفاده از خاکستر آتش‌سوزی برای پرینت سه بعدی برخی از گورگویل‌های نوتردام اقداماتی برای بازسازی این مکان تاریخی انجام دهند.

موسس این کمپانی هلندی، Eric Geboers به Dezeen گفت:

ما شاهد فرو ریختن تاج مخروطی این بنای باستانی بودیم و همان زمان به فکر یافتن راهی برای ترکیب متریال قدیمی با تکنولوژی جدید فرو رفتیم تا کمکی باشیم برای سرعت بخشی به بازسازی و ساختن یک کلیسا که نه تنها مشابه نمونه اصلی است بلکه بنایی است که می‌تواند تاریخ لایه به لایه‌ی خود را با افتخار به نمایش بگذارد.

آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام
گورگویل‌های کلیسای نوتردام | عکس از ۳DNatives.com

 

Concr3de تاکنون از اسکن سه بعد برای بازسازی Le Stryge که مجسمه‌ی یک دیو نشسته بر روی سقف کلیسای گاتیک در پاریس است و توسط Viollet-le-Duc در قرن نوزدهم ساخته شده، بهره برده است. متریال مصرفی ترکیبی از سنگ آهک و خاکستر است و رنگی مشابه مانند سنگ خاکستری-زرد نوتردام دارد. این کمپانی پیشنهاد کرده تا تمامی دیگر قطعات از دست رفته‌ی نوتردام را به روشی مشابه استفاده از ترکیب خاکستر، گردو خاک و سنگ آسیب دیده بسازد.

آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام
پودر سنگی پرینت سه بعدی Concr3de برای بازسازی کلیسای نوتردام | عکس از ۳DNatives.com

Eric Geboers اضافه می‌کند:

ما می‌توانیم سنگ و خاکستر را کوبیده و ترکیب کرده تا آن را به پودری مناسب تبدیل کنیم. سپس آن را بر روی یک پرینتر سه بعدی بزرگ جوهرافشان بارگزاری کنیم. این پرینتر لایه‌های باریک از پودر را ریخته و یک جوهر را بر قله‌ی هر لایه پرینت می‌کند که بدین ترتیب پودرها را بر هم جامدسازی می‌کند. سپس پرینت‌ها پودرزدایی شده، و بسرعت می‌توان آنها را برای ساخت قرار گذاشت…ما می‌توانیم بازسازی را هم بسرعت آغاز کنیم، بدون نیاز به تهیه‌ی متریال جدید، گران و کمیاب. همچنین نیازی به تربیت یک تیم بزرگ هم نداریم. نوتردام قادر است در عرض چند ماه بازگشایی شود و مردم هم می‌توانند با این بازسازی تعامل و مشارکت داشته باشند. ما نیازی به نابودسازی و هدر دادن متریالی که تاریخ بلندی را در بطن خود دارند نداریم، به جای این کار می‌توانیم از آنها برای نوسازی این بافت تاریخی بهره‌ی مجدد ببریم.

آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام
گورگویل‌های کلیسای نوتردام | عکس از ۳DNatives.com

 

با وجود اختصاص دادن ۱ میلیارد یورو برای بازسازی نوتردام، این نوسازی در بحث بودجه کمبودی ندارد. مساله‌ای که معماران با آن مواجه هستند این است که کدام نسخه از کلیسا باید بازسازی شود.

منبع: ۳DNatives

۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی هم دنبال کنید

آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام   آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام   آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام   آمادگی Concr3de برای پرینت سه بعدی بخش‌های از دست رفته‌ی بافت باستانی نوتردام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by