اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Sandvik رونمایی شد

مهم‌ترین الماس تمدن بشریت ساخته شد

جالب خواهد بود بدانید فعالان صنعت ساخت افزودنی موفق به رونمایی از نوعی کامپوزیت الماس شده‌اند که می‌توان آن را پرینت سه بعدی کرد. این کار توسط Sandvik انجام شد.

در طول رویداد RAPID + TCT هفته‌ی گذشته، کمپانی Sandvik از اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی رونمایی کرد. اخیراً این شرکت توانسته به کمک روش SLA، متریال الماس را برای پرینت سه بعدی وارد پورتفولیو خود کند. همین چند وقت پیش بود که در پروژه‌ای دیگر، آنها موفق به ساخت گیتار غیر قابل شکستن به لطف تخصص خود در ساخت افزودنی فلزات شدند. هم‌اکنون نیز آنها خود را درگیر یک ماجراجویی کاملا متفاوت کرده‌اند؛ یعنی پرینت سه بعدی الماس.

کامپوزیت الماس مورد بحث ما درخشنده نیست، اما برای چند کاربرد صنعتی مفید است. الماس بشدت سخت است، سخت‌تر از هرچیزی که که در طبیعت بیابید، بنابراین جزئی کلیدی در ابزارهای مقاوم در برابر استهلاک مانند ابزار معدن‌کاوی و دریلینگ تا ماشین‌کاری و همچنین ایمپلنت‌های پزشکی است.

از سال ۱۹۵۳ به بعد، ساخت الماس مصنوعی ممکن شد. حالا پرینت سه بعدی، اینجا چه کار اضافه‌ای انجام می‌دهد؟ با بهره‌گیری از ساخت افزودنی، ممکن خواهد شد تا اشکال پیچیده را از کامپوزیت الماس ساخت. چیزی که هنگام تولید الماس مصنوعی به روش مرسوم غیرممکن است. بنابراین قلمروی کاربردها به ناگهان رو به انبساط انفجاری میل می‌کند.

میکائیل شوئیسکی، مسئول تحقیق و توسعه و عملیات در Sandvik AM توضیح می‌دهد:

ما حالا توانایی ساخت کامپوزیت قدرتمند الماس در اشکال پیچیده از طریق ساخت افزودنی را داریم، که از اساس نحوه توانایی استفاده از ماده را توسط صنایع دگرگون خواهد کرد. در زمان کنونی، تنها محدودیت شکل‌گیری و کاربرد این ماده‌ی فوق سخت تابعی از تصورات و ایده‌های یک طراح است.

اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Sandvik رونمایی شد
کامپوزیت الماس | عکس از Sandvik
اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Sandvik رونمایی شد
کامپوزیت الماس | عکس از Sandvik

شایان ذکر است که جدیدترین ماده‌ی ساندویک کماکان بصورت یک کامپوزیت باقی می‌ماند. یعنی بیشتر میزان این متریال از الماس است ولی برای قابل پرینت و چگال ساختن آن، نیاز است تا آن را در یک متریال ماتریکس خیلی سخت، چسباند. نتیجه به صورتی است تا مهم‌ترین مشخصات فیزیکی الماس خالص را جفظ کند.

سوزان نورگرن، پروفسور الحاقی در رشته‌ی علوم مواد کاربردی در دانشگاه Uppsala توضیح می‌دهد:

الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی Sandvik یک نوآوری واقعی است. یعنی ما می‌توانیم شروع به استفاده از الماس در کاربردها و اشکالی کنیم که هرگز قبل از این قابل تفکر نبوده‌اند. تنها کافی است تصور کنید چه تحولی بر سر صنایع خواهد آمد وقتی بتوان هرچیزی را با هر شکلی از جنس الماس پرینت کرد.

منبع: ۳DNatives.com

۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی هم دنبال کنید

اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Sandvik رونمایی شد   اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Sandvik رونمایی شد   اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Sandvik رونمایی شد   اولین کامپوزیت الماس ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Sandvik رونمایی شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by