نگاهی به پیشرفت‌های صنعت مد و فشن در NYFW به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی

نقطه‌ی اتصال هنر، طبیعت و مهندسی

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت مد و فشن گاها فرمالیته و ناپخته بود. اما در NYFW امسال، شاهد پیشرفت این حوزه به لطف تکنولوژی ساخت افزودنی بودیم.

در هفته‌ی فشن نیویورک(NYFW) که گذشت، صنعت مد و فشن پیشرفت‌هایی را به لطف تکنیک‌های جدید توسعه یافته توسط یکی از غول‌های صنعت پرینت سه بعدی، یعنی Stratasys به خود دید. همکاری بین این تولیدکننده‌ی پرینتر سه بعدی و طراحان فشن threeASFOUR و تراویس فیچ، منجر به بکارگیری مستقیم پرینت سه بعدی بر روی پارچه شد –  در نتیجه گستره‌ی جدید از کاربردها در بخش فشن رده بالا(high-end) ایجاد شد. معمولاً عناصر پرینت سه بعدی شده بصورت جدا ساخته شده و سپس به پوشاک چسبیده می‌شود. اما این بار، استراتاسیس فرصت را غنیمت شمرد تا این عناصر را مستقیماً با استفاده از پرینتر سه بعدی پلی‌جت J750 پرینت کند.

کالکشن Chro-Morpho که در هفته‌ی فشن نمایش داده شد، از مورفولوژی(ریخت شناسی) رنگ و زیبایی حشرات الهام گرفته بود. Adi Gill، هم-موسس و مدیر خلاق threeASFOUR توضیح داد:

ما ساختاری پوست-مانند از سایه‌ها و عمق عوض شونده را برای نشان دادن ذات استتاری حشرات، گوناگونی رنگ و درخشندگی ایجاد کردیم. با طراحی و پرینت سه بعدی، ما شکنندگی و حرکت بال سبک پروانه را مجسم کردیم.

این دستاورد از طریق پرینت سه بعدی سلول‌های کروی و در حد مقیاس ماهی ساخته شده از فوتوپلمیرها که مستقیماً وارد پارچه‌ی پلی‌استر شده است، ممکن شد. هزاران سلول بر روی ۲۷ قطعه‌ی لباس شامل لنزهای شفاف با نوارهای رنگی در داخل می‌شوند.  کل این فرآیند حدود ۱۷ ساعت طول کشید.

نگاهی به پیشرفت‌های صنعت مد و فشن در NYFW به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی
لباس پرینت سه بعدی شده در NYFW کالکشن Chro-Morpho | عکس از ۳DNatives

پرینتر سه بعدی J750 بیش از ۵۰۰ هزار ترکیب رنگی، بافتی، گرادیان و شفاف-رنگ‌ها را تولید می‌کند. این فرآیند به طراحان آزادی بی‌نهایتی داده و به مصرف کنندگان بصورت بالقوه امکان تعامل در طراحی را می‌دهد. فراهم کردن چنین ترکیباتی به معنی کاهش هزینه و زمان در زمان تولید یک محصول هم هست. همچنین زنجیره‌ی تامین نیز ساده‌تر شده و سود بزرگی برای برخی شرکت‌هایی که به دنبال توسعه‌ی محصولات خارج از عرف هستند به ارمغان می‌آورد.

در خصوص راحتی، پرینت سه بعدی گاها چالش برانگیز است به خصوص چونکه متریال مصرفی همیشه در بهترین حالت راحتی ترتیب داده نشده‌اند. برای مقابله با این مشکل، Naomi Kaempfer، مدیر طراحی هنر و فشن در استراتاسیس توضیح داد:

پارچه‌ی نرم و لطیف با پوست تماس پیدا می‌کند، در حالی که طرح‌های پرینت سه بعدی شده زینت بخش قسمت خارجی است. این رویکرد که نتیجه‌ی چندین ماه همکاری و آزمایش است، تنها راه رسیدن به دیدگاه طراحان بود.

ما همیشه به دنبال انقلاب در روش‌های تولید، رهبری در آپشن‌های طراحی جدید و الهام‌بخشی به طراحان و دانشجویان برای ساخت بدون محدودیت هستیم. هدف ما تغییر روش تفکر افراد در خصوص طراحی و بازتعریف آنچه که ممکن است، می‌باشد.

نگاهی به پیشرفت‌های صنعت مد و فشن در NYFW به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی
پرینتر سه بعدی Stratasys PolyJet J750 | عکس از ۳DNatives

۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی هم دنبال کنید

نگاهی به پیشرفت‌های صنعت مد و فشن در NYFW به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی   نگاهی به پیشرفت‌های صنعت مد و فشن در NYFW به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی   نگاهی به پیشرفت‌های صنعت مد و فشن در NYFW به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی   نگاهی به پیشرفت‌های صنعت مد و فشن در NYFW به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی

منبع 3DNatives

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by