گزارش: آنچه در نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهر، ساعت و صنایع وابسته تهران ۹۷ گذشت

این نمایشگاه هم صنعت ساخت افزایشی در برخی نقاط خود حس کرد

نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهر، ساعت و صنایع وابسته تهران ۹۷ در تاریخ پنج شنبه ۲ اسفند الی یک شنبه ۵ اسفند برگزار شد. برگزارکننده این نمایشگاه، شركت سپنتاس كيش بود و سالن‌های 8 و 9 محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران میزبان مراجعه کنندگان بود.

این نمایشگاه نسبت به سالهای پیش تقریباً به نصف حجم سابق غرفه داران رسیده بود. با پرس و جوهای انجام شده متوجه شدیم دلیل این کاهش، قطعا نوسانات اقتصادی اخیر بوده است. اما راهکار چیست؟

شاید در پیش گرفتن ساخت افزایشی برای طلا و جواهرسازان پاسخ و راه حل این بحران باشد. از آنجایی که بخش مهمی از بازار جواهرسازی به واردات کالاهای فوق لوکس و تولید جواهرات به روش سنتی اختصاص داده شده است، مطمئناً اولین قسمتی از بازار که آسیب می‌بیند، قسمتی است که به روش‌های سنتی و مرسوم و کم ریسک احتمام می‌ورزند. شاید اگر شرکت‌ها و فعالان صنعت طلا و جواهر بیشتر به سمت در آغوش گرفتن این تکنولوژی حرکت کنند، در مواقع بحرانی، راه برون رفت از این بحران را هم بهتر پیدا کنند و مجبور به کنار کشیدن و تعطیلی نشوند.

بهرحال، تصمیم نهایی با فعالان و باتجربه‌های این صنعت است. در ادامه به مرور شرکت کنندگان و فعالیت‌های آنا می‌پردازیم.

در ابتدا نزد شرکت آپا رفتیم. شرکت دانش بنیان آفرینش پندار آینده مشخصا خود را یک شرکت تولیدکننده پرینترهای سه بعدی طلا و جواهر، صنعتی و ارائه دهنده‌ی اسکنرهای سه بعدی معرفی می‌کند. آنها یک پرینتر سه بعدی جدید طلا و جواهرسازی در این نمایشگاه به نام Mina معرفی کردند. طبق گفته‌های نماینده آپا، استقبال از این محصولات نسبتاً خوب بوده است.

پرینتر سه بعدی طلا و جواهر APA Mina
پرینتر سه بعدی طلا و جواهر APA Mina
نمونه پرینت سه بعدی APA
نمونه پرینت سه بعدی APA

شرکت بعدی، انجیکو بود. آنها با ارائه یک دستگاه پرینتر سه بعدی mSLA، مدعی هستند تنها شرکت دارنده این تکنولوژی در ایران آن هم بصورت بومی هستند. دستگاه مورد نظر آنها رزولوشن 4K را به کاربر ارائه داده و طبق گفته‌های مهندسین سازنده‌ی آن، می‌تواند کیفیت بسیار خوبی را در ساخت مدل‌ها ارائه دهد.

پرینتر سه بعدی طلا و جواهر انجیکو
پرینتر سه بعدی طلا و جواهر انجیکو
پرینتر سه بعدی طلا و جواهر Engico
پرینتر سه بعدی طلا و جواهر Engico

شرکت ۳DFast که یک پلتفرم کسب و کار در صنعت پرینت سه بعدی است، بیشتر پذیرای طراحان طلا و جواهر بود. از آنجایی که این شرکت خود ارائه دهنده دستگاه نیست و متقاضیان پرینت سه بعدی را به ارائه دهندگان این دستگاه‌ها متصل می‌کند، تنها به معرفی شرکت خود و خدمات و فلسفه کاری خود می‌پرداختند. یکی از دغدغه‌های 3DFast، جامعه طراحان این صنعت(هم ساخت افزایشی و هم طلا و جواهر) و چگونگی گسترش آن است.

غرفه 3DFast در نمایشگاه طلا و جواهر تهران 97
غرفه ۳DFast در نمایشگاه طلا و جواهر تهران 97

شرکت فعال بعدی، طراحان صنعت پرشیا بود که با سابقه‌ای نسبتاً طولانی در صنعت ساخت افزایشی، به ارائه دستگاه‌های پرینتر سه بعدی در کشور می‌پردازد. در تصاویر زیر می‌توانید نمونه‌های ساخته شده را ببینید.

غرفه Persia3D در نمایشگاه طلا و جواهر تهران 97
غرفه Persia3D در نمایشگاه طلا و جواهر تهران 97

گزارش: آنچه در نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهر، ساعت و صنایع وابسته تهران 97 گذشت

نمونه پرینت سه بعدی پرشیا3D
نمونه پرینت سه بعدی پرشیا۳D
نمونه پرینت سه بعدی پرشیا3D
نمونه پرینت سه بعدی پرشیا۳D
نمونه پرینت سه بعدی پرشیا3D
نمونه پرینت سه بعدی پرشیا۳D

شرکت رحیمیان نیز که در نمایشگاه‌های ساخت افزایشی حضور فعالی داشت و موفق به کسب جایزه بهترین پرینتر سه بعدی DLP در سال 1396 از سوی مسابقات بهترین پرینتر سه بعدی Iran3DShow 2017 شده بود، در این نمایشگاه حضور داشت و خدمات و دستگاه‌های خود را در معرض دیدگان علاقه مندان گذاشته بود.

پرینتر سه بعدی Parsa 3D
پرینتر سه بعدی Parsa 3D
نموه پرینت Parsa 3D
نموه پرینت Parsa 3D

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by