گزارش: آنچه در جلسه فعالان ساخت افزایشی- ستاد فوتونیک و مواد پیشرفته گذشت – 17 دی 1397

به ریاست جدید این ستاد، جلسه برگزار گردید

مقدمه: پس از ادغام ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته و ستاد لیزر و فوتونیک، اولین جلسه گردهم‌آیی برخی از فعالان و خبرگان ساخت افزایشی در محل ساختمان شماره 2 معاونت علمی و فناوری برگزار شد. در این جلسه که ماهیت آشنایی مدیریت و ریاست جدید با برخی از فعالان بود، صحبت‌ها و مباحثی حول اتفاقات و مسائل صنعت پرینت سه بعدی کشور مطرح شد.

یکی از مباحث چالش برانگیز این جلسه، صحبت در خصوص نقشه-راه ساخت افزایشی ایران بود. در ابتدا شایان ذکر است که تنها چند کشور در جهان دارای نقشه راه صنعت ساخت افزایشی و پرینت سه بعدی هستند. نکته دیگر این بود که آیا اصلا به مفاد داخل این نقشه عمل شده، یا خیر. اگر هم عمل شده، تا چند درصد پیشرفت حاصل شده است؟

موضوع بعدی در خصوص نقشه راه، نحوه تدوین و نگارش آن بود. موضوعی که ذات وجودی آن را شاید زیر سوال می‌برد. معمولا با عوض شدن دولت‌ها، کارشناسان نهادهای دولتی نیز دچار تغییراتی می‌شوند. حال ممکن است این تغییرات در ذات برخی چشم‌اندازها هم تاثیرگار واقع شود. اما این تغییرات و دست بردن‌ها نباید با عوض شدن کابینه دولت‌ها دچار ویرایش یا تغییر شوند. این نکته‌ای بود که باید به آن توجه کرد. اما راه حل چیست؟ آیا باید به کل، بحث تدوین نقشه راه را کنار گذاشته، یا باید در نحوه تدوین آن بازنگری شود؟ سخنگوی جلسه، آقای جمالی از حضار درخواست کرد فعالان این حوزه نقطه نظرات خود را در هر مقیاسی با این ستاد جهت بهبود این روند اعلام نمایند.

موضوع مهم بعدی، تعیین یک فرایند مشخص برای ارتباط دانشگاه، دانشگاهیان و دانشجویان با صنعت بود. در این خصوص دکتر فروزمهر از شرکت نورا لایه نگار با بیان مدل پیشبرد فرایندهای صنعتی در کشور، پیشنهاد ایجاد یک کنسرسیوم که نقطه اتصال نهادهای آکادمیک و صنعتی بود را مطرح کردند. بدین صورت که کل فرآیند توسعه‌ی یک تکنولوژی مشخص، تحت نظرات و کارشناسی این دو بخش طبق نیازهای موجود انجام شود. به عقیده 3DRooz، نکته‌ای که در نظر دکتر فروزمنهر وجود دارد، می‌تواند با بهره گیری از برخی نمونه‌های بین المللی قابلیت اجرا داشته باشد. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که حتما باید محدودیت‌ها و چالش‌های بومی هم در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، کنسرسیوم ADAPT توسط MIT اخیرا برای ایجاد یک شاهراه ارتباطی دانشگاه – صنعت ایجاد شده است.

همچنین برای ثبت یک آرشیو از اسامی و اطلاعات تمامی فعالان صنعت ساخت افزایشی، پیشنهاد ایجاد یک کاتالوگ از این شرکت‌ها مطرح گزدید. البته با مراجعه به وبسایت ستاد لبزر، فوفونیک، مواد و ساخت پیشرفته، قسمتی برای ثبت اطلاعات فعالان، اعم از افراد حقیقی و حقوقی، دانش پزوهان و اساتید و دانش آموزان و دانشجویان  در نظر گرفته شده است.

نکته دیگر، پیشنهاد ایجاد یک استاندارد برای فروش دستگاه‌های پرینتر سه بعدی بود. البته این موضوع چندان واضح مورد بحث و گفت و گو قرار نگرفت. اما شایان ذکر است این استانداردسازی باید بر چه اساسی صورت گیرد؟ استانداردسازی برای ابعاد ساخت پرینترها، دقت ساخت یا خواص مکانیکی قطعات ساخته شده؟ در حال حاضر موسسه ASTM در ابعاد بین المللی وظیفه استانداردسازی برای فرایندهای مختلف را برعهده داشته و بحث ساخت افزایشی هم یکی از اصلی‌ترین موضوعات استانداردسازی برای بکارگیری این تکنولوژی در صنعت است.

جلسه فعالان صنعت ساخت افزایشی ایران - 17 دی 1397
جلسه فعالان صنعت ساخت افزایشی ایران – 17 دی 1397

جلسه فعالان صنعت ساخت افزایشی ایران - 17 دی 1397
جلسه فعالان صنعت ساخت افزایشی ایران – 17 دی 1397

موضوع مهم بعدی بحث مالکیت فکری در دو حوزه مواد مصرفی و دستگاه‌ها بود. موضوعی که دکتر رستگار مطرح کردند و اهمیت وجود یک سیستم نظارتی بر دستاوردها و پژوهش‌های هر شرکت در امر توسعه و ساخت مواد و دستگاه‌های ساخت افزایشی را گوشزد کردند. این نکته از این جهت بیان شد که شرکت‌ها ضمن احترام به یکدیگر در خصوص دستاوردها، بیشتر به فکر همکاری برای توسعه همدیگر و گسترش بازار باشند، نه صرفا جهت حذف یکدیگر برای بقا و انحصاری سازی فعالیت‌ها. همچنین وجود چنین فرایندی موجب شده شرکت‌ها از موازی کاری پرهیز کرده و هر شرکت یا شخص در حوزه‌ای که تخصص داشته به فعالیت بپردازد و از همه-فن-حریفیِ غیر حرفه‌ای پرهیز شود.

همچنین در انتها رئیس ستاد از حضار وسایر فعالان که در جلسه غایب بودند، درخواست کرد با مراجعه به وبسایت رسمی ستاد لیزر، فوتونیک و ساخت پیشرفته، در خصوص طرح‌های موجود برای توسعه مطالعه کرده و با ارتباط مستقیم با این ستاد پیشنهادات، نظرات و گفته‌های خود را با این نهاد در میان بگذارند. همچنین ستاد آمادگی خود برای پذیرش بخش‌هایی که هر شخص حقیقی یا حقوقی برای انجام فعالیت جهت رشد این صنعت و یا ثبت طرح‌های مفید در این حوزه اعلام کرد. به فعالان صنعت ساخت افزایشی توصیه می‌گردد مستقیماً با ستاد تماس حاصل نموده و مکاتبات لازم را با این ستاد مطرح نمایند. ضمن اینکه مهلت ثبت طرح تا 15 بهمن 1397 تعیین شده است.

نظر شما چیست؟ اندیشه و دغدغه‌های خود را با 3DRooz در قسمت نظرات درج نمایید. مطمئناً با ایجاد یک بحث مفید در این زمینه، بهتر خواهیم توانست در جهت توسعه این صنعت قدم برداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by