کاهش قیمت پرینت سه بعدی فلزی با دستگاه ۵۰۰۰ دلاری Iro3D

کمتر پرینتر سه بعدی فلزی با این قیمت وجود دارد

استارتاپ آمریکایی Iro3D شروع به عرضه اولین پرینتر سه بعدی فلزی ارزان قیمت خود کرده است. سیستم پرینت سه بعدی فلزی این کمپانی ۵۰۰۰ دلار قیمت دارد.

کاهش قیمت پرینت سه بعدی فلزی با دستگاه 5000 دلاری Iro3D
پرینتر سه بعدی فلزی Iro3D

با وجود این قیمت ۵۰۰۰ دلاری، می‌توان به پرینت سه بعدی فلز با هزینه‌ای نسبتا ارزان دست پیدا کرد، چرا که با نگاه به سیستم‌های بزرگ ساخت افزودنی فلزی در بازار، می‌توان به شکاف قیمتی پی برد. بخصوص محصولاتی از نام‌های بزرگ مانند EOS یا ۳D Systems. حتی تازه واردهایی مانند Desktop Metal و Markforged که خواهان کاهش قیمت این تکنولوژی بودند نیز ماشین‌های با قیمت نزدیک به ۱۰۰ هزار یورو ارائه می‌کنند. اما به راستی ما باید چه چیزی از این پرینتر سه بعدی فلزی Iro3D انتظار داشته باشیم؟

کاهش قیمت پرینت سه بعدی فلزی با دستگاه 5000 دلاری Iro3D
قطعات فلزی ساخته شده با پرینت سه بعدی Iro3D

در اوایل سال جاری میلادی، تولیدکننده Iro3D اولین نسخه از ماشین خود را با همین نام معرفی کرد. چند ماه بعد، آنها محصول مورد نظر را با چند عامل آمریکایی آزمایش کردند. Iro3D هم اکنون به چندی از کمپانی‌ها در آمریکا رسیده‌اند. علاوه بر این منطقه، آنها به دنبال رساندن موج خود به آسیا و کانادا هم هستند. باید در این خصوص گفت که قیمت فروش این محصول بسیار جذاب بوده و نتایج ظاهر شده در خصوص مشخصات فنی جالب بنظر می‌رسند.

کاهش قیمت پرینت سه بعدی فلزی با دستگاه 5000 دلاری Iro3D
قطعات فلزی ساخته شده با پرینت سه بعدی Iro3D

Iro3D؛ پرینتر سه بعدی فلزی برای همه

درست مشابه پرینتر سه بعدی فلزی Pollen AM، برند Iro3D هم الهام گرفته از پروسه‌ی ساخت فلزی غیرمستقیم یا MIM  Metal Injection Molding می‌باشد. این دستگاه از تکنولوژی رسوب انتخابی پودری و شن به عنوان ساپورت استفاده می‌کند. به جای پرینت کردن یک قطعه نهایی فلزی بصورت سه بعدی، این ماشین یک قالب ذوب فلزی از جنس شن ساخته که شامل پودر فلز است. پس از گذشت مرحله سینترینگ، قالب مذکور برداشته شده تا فضا برای قطعه فلزی دلخواه آزاد شود. بر حسب فلزی که استفاده می‌شود، دما و زمان فرایند سینترینگ متفاوت است. به عقیده تولیدکننده، ۲ ساعت در دمای ۱۱۸۴ درجه سانتی گراد برای متریال مس-فلز نیاز است.

در حال حاضر، Iro3D با فولاد کربی، آلیاژ مس و نیکل سازگار است. با این حال، سیستم پرینت برای ساخت قطعات با آلومینیوم، استیل ضد زنگ یا تیتانیوم  هنوز بهینه نشده است. در واقع این فلزات مواردی هستند که هنوز به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در خصوص مشخصات فنی، پرینتر سه بعدی Iro3D بستر چاپ به ابعاد ۳۰۰ در ۳۰۰ در ۱۰۰ میلی متر در اختیار کاربر می‌گذارد. حداقل ضخامت لایه نیز ۰.۳ میلیمتر است. اما درباره زمان پرینت، تولیدکننده مدت زمان میانگین ۲۴ ساعت را تعیین کرده است. این مدت زمان قطعا بستگی به ابعاد قطعه مورد نظر شما دارد. Iro3D ذکر کرده که این ماشین از هرگونه shrinkage در قیاس با دیگر راهکارها که متکی بر گلوله‌های پلاستیکی بارگیری شده با فلز  هستند، جلوگیری می‌کند.

با این حال در نظر داشته باشید که ساختن در یک قالب ذوب فولاد ضد زنگ منجر به ایجاد ۲% اعوجاج کار به خاطر گسترش افقی دمای قالب ذوب می‌شود. در سویی دیگر، تولیدکننده این محصول توضیح داده که با یک قالب سرامیکی، این دفرمه شدگی مشاهده نشد.

جدا از هزینه ارسال این دستگاه، ما با پرداخت ۵۰۰۰ دلار می‌توانیم این پرینتر سه بعدی فلزی را داشته باشیم. همچنین با پرداخت ۵ دلار ۵۰۰ گرم مواد چاپی نیز ارسال می‌شود.

شما درباره این پرینتر چه فکری می‌کنید؟ نقطه نظارت خود را با ما به اشتراک بگذارید

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by