کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت طلا و جواهر

با یک پرینتر سه بعدی هم می‌توان طلا و جواهر مسحورکننده ساخت

یکی از شناخته شده‌ترین کاربردهای پرینت سه بعدی در ایران، استفاده از این تکنولوژی در صنعت طلا و جواهر است. علی رغم گران‌تر بودن دستگاه‌های مربوط به پرینت سه بعدی طلا و جواهر، این بخش از صنعت خیلی زود با دستاوردهای این تکنولوژی خو گرفت.

از مهم ترین دلایل وقوع این رخداد، تقاضای بالا و حاشیه سود مناسب در پرینت سه بعدی جواهرات می‌باشد. در سویی که پرینت سه بعدی بخش مدل‌سازی و نمونه سازی(عموماً FDM) در چالش‌های قیمتی دست و پا می‌زند، توسعه صنعت جواهر با چاپ سه بعدی سرعت و شتاب بهتری دارد.

حال سوال اینجاست که چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهر چه کاربردی داشته و چه نقشی را ایفا می‌کند؟ برای پاسخ به این سوال، داشتن دانش فنی در این زمینه از اوجب واجبات است!

چاپ سه بعدی مدل‌ها و مقیاس‌های بسیار متنوعی دارد. پرینترهای سه بعدی اصطلاحا خانگی با نام FDM شناخته می‌شوند و از رشته‌های پلاستیکی به نام فیلامنت برای تامین مواد اولیه بهره می‌برند. پرینت سه بعدی فلزات(که از پودر فلز به عنوان ماده اولیه بهره می‌برد) عموما در مقیاس صنعتی و با روش SLM معرفی می‌شوند و کار با آنها نسبتاً پیچیده است. اما پرینتر سه بعدی طلا و جواهر معمولاً از رزین مایع بهره می‌برند تا نمونه‌های سه بعدی را چاپ کنند.

حال نمونه‌های سه بعدی چه طور ساخته می‌شوند؟ نمونه‌های سه بعدی جواهرات ابتدا در نزم افزار مخصوص طراحی سه بعدی طراحی می‌شوند. این نرم افزار می‌تواند Thinkercad، Rhinoceros و یا Matrix باشد. پس از طراحی مدل سه بعدی، یک فایل به عنوان خروجی مخصوص برای پرینتر سه بعدی از نرم افزار استخراج می‌شود. حال این فایل نهایی، آماده بکارگیری در اولین فرآیند ساخت طلا و جواهر توسط پرینتر سه بعدی می‌باشد.

تکنولوژی پرینت سه بعدی برای ساخت طلا و جواهر، چه نام دارد؟

برای ساخت جواهرات از جنس‌های مختلف مانند طلا، نقره، برنز و… از تکنیک پرینت سه بعدی Lost-Wax بهره برده می‌شود که مبنای چاپ سه بعدی طلا و جواهرات می‌باشد.

در این روش چاپ سه بعدی به کمک ماده اولیه وکس(Wax) انجام می‌شود. پرینتر سه بعدی مخصوص، از ماده اولیه وکس برای چاپ فایل سه بعدی بهره برده و نمونه توسط دستگاه پرینت می‌شود. سپس در حین چاپ دستگاه پرینت سه بعدی شاخه‌هایی را به مدل متصل می‌کند که اصطلاحا شبیه شاخه‌های درخت(tree) می‌باشد. این شاخه‌ها در مرحله بعدی ساخت طلا که ریخته گری می‌باشد، به فرآیند ما دقت بیشتری می‌افزاید. حالا مدل چاپ شده در یک فلاسک قرار داده می‌شود و این محفظه با گچ مرغوب پر می‌شود. عملیات یاد شده برای آماده سازی مدل جهت ریخته گری انجام می‌شود. حال بلوک ساخته شده به مدت ۷ ساعت در کوره داغ حرارت می‌بیند تا مدل درون آن کاملا سوخته و بخار شود. هم اکنون قالب نهایی آماده است و برای ریخته گری فلزات گران بها مهیا شده است.

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت طلا و جواهر
فرآیند پرینت سه بعدی و ریخته گری جواهرات

ممکن است در فرآیند یاد شده به جای وکس از رزین مایع نیز استفاده شود. رزین مایع در پرینترهای سه بعدی SLA یا DLP مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا رزین مایع برای ساخت جواهرات، با عنوان رزین ریخته گری در بازار یاد می‌شود که با رزین مایع مدل سازی تفاوت‌های ساختاری و معمولا قیمتی دارد. رزین ریخته گری مرغوب، هنگام پخته شدن در کوره هیچ اثری را در قالب نهایی باقی نمی‌گذارد، در حالی که رزین مدل سازی اصلا برای ریخته گری مناسب نیست و در فرایند کوره داغ، به خوبی بخار نمی‌شود.

مزیت چاپ سه بعدی در ساخت طلا و جواهر چیست؟

چاپ سه بعدی در ساخت طلا و جواهر مزیت‌هایی دارد که این صنعت را تقریبا دگرگون ساخته و آن را دچار تولدی دوباره کرده است. حال ما این تغییرات را یک به یک نام برده و تشریح می‌کنیم:

  • ساخت مدل‌های پیچیده، مدرن، سفارشی و منحصربفرد

هرگز شما قادر نخواهید بود جواهری با ۴ ویژگی بالا در آن واحد بسازید. اصولا ساخت جواهرات مدرن و یا پیچیده به روش سنتی قابل انجام نیست. مدل‌های مدرن به مدل‌هایی گفته می‌شود که بصورت دستی و یا سنتی قابل طرح ریزی نیست و از پیچیدگی‌های هندسی متعدد و گاها ماورایی بهره می‌برد. ساخت جواهرات به روش چاپ سه بعدی سلیقه مشتریان را به آرامی تغییر داده و گرایش بازار را به این سمت می‌برد. حتی ساخت مدل‌هایی به سبک و سیاق سنتی نیز با پرینت سه بعدی قابل انجام است و حتی زمان بسیار کمتری نیز در قیاس با مدل‌های پیچیده طلب می‌کند.

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت طلا و جواهر
ساخت انگشتر نگین دار با پرینت سه بعدی

خلاقیت در طراحی برگ برنده طراحان جواهرات خواهد بود. ساخت مدل‌های خاص و پیچیده همیشه مشتریان خاص را جلب کرده و حاشیه سود فراوانی را برای ارائه دهنده به دنبال دارد. آن قسمت از بازار نیز که خود را پایبند به اصول سنتی می‌دانند نیز به تدریج به دست فراموشی و انزوا حرکت خواهند نمود.

  • کاهش قیمت نسبت به طراحی و مواد مصرف شده

با افزایش قیمت جهانی طلا، ساخت جواهرات نیز به چالشی بزرگ تبدیل می‌شود. اینجاست که یک پرینتر سه بعدی محدودیت‌ها را دور زده و می‌توان با داشتن طرحی ویژه، هم جواهری بزرگ در اختیار داشت و هم در مصرف فلزات گران بها کاهش اعمال کرد.

روش سنتی تا حدی می‌تواند از بکارگیری مواد بیش از حد جلوگیری کند، اما با پرینت سه بعدی می‌توان طرح‌هایی را ایجاد نمود که علاوه بر بزرگی در ابعاد، مصرف طلا و فلز گران بهای کمتری را نسبت به مدل مشابه سنتی داشته باشد.

به این صورت که یک طرح طریف، چشم نواز و در عین حال بزرگ، قابل ساخت به کمک پرینت سه بعدی خواهد بود. حال این جواهر بزرگ، قیمتی مساوی یا کمتر از یک جواهر کوچک‌تر خواهد داشت که به روش سنتی ساخته شده است.

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت طلا و جواهر
گردنبند قلبی_ ساخته شده با پرینتر سه بعدی
  • اصلاح طرح‌های جواهرات

طرح جواهرات بصورت سه بعدی و در نزم افزار طراحی سه بعدی مخصوص ایجاد می‌شود. بنابراین در صورت صلاحدید، می‌توان یک طرح را بارها بازبینی و ویرایش کرد. همچنین دیگر یک جواهرساز نیازی به ساخت چندین مدل بصورت دستی وطاقت فرسا نخواهد داشت. او می‌تواند فایل سه بعدی طرح را در نرم افزار ویرایش کرده و در عرض مدت کوتاهی به نتیجه مطلوب خود دست یابد.

چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهرات، راهی برای افزایش راندمان و سود در کوتاه ترین و کم دردسرترین زمان ممکن را فراهم کرده است. اگر پشت کار طراحی و ساخت جواهرات را در خود می‌بینید. پیشنهاد ما این است که با همراه کردن آخرین تکنولوژی روز و هنرتان، به دنیای بی پایان چاپ سه بعدی طلا و جواهر وارد شوید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by