چگونه تندیس اسکار با پرینت سه بعدی ساخته می‌شود؟

ساخت کاهشی دیگر صرفه ندارد، حتی اگر مجسمه اسکار پای صحبت باشد

پرینت سه بعدی بخش قابل توجه ماجرایی است که در ادامه برای شما تعریف خواهیم کرد. انگار همین دیروز بود که دریافت جایزه اسکار، توسط فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی، تمام ایرانیان را خوشحال کرد.

اما از حوزه سینمایی و جوایز که گذر کنیم، چیزی که جالب توجه بود، تندیس اسکار این جشنواره بود. تندیسی که امسال به کمک اسکن و پرینت سه بعدی ساخته شده بود و تصمیم گرفتیم تا نحوه ساخت آن را با این فناوری مورد مطالعه قرار دهیم.

چگونه تندیس اسکار با پرینت سه بعدی ساخته می‌شود؟
اسکن سه بعدی مجسمه اسکار

روش معتبر و زمان سنجی شده‌ی تولید

با برگزاری دور هشتاد و نهم مراسم اهدای بزرگترین جوایز سینمایی، در مجموع ۳۰۷۲ عدد تندیس اسکار به برندگان اعطا شد. برگزاری اولین دوره اسکار به سال ۱۹۲۹ باز می‌گردد. با گذشت ۸۹ سال از اولین اسکار، هنوز از همان تندیس قدیمی به عنوان جایزه استفاده می‌شود و برگزار کنندگان در حفظ شکل اصیل و سنتی آن، اصرار بسیاری دارند.

حدود سه سال است که چاپ سه بعدی، نقش کلیدی را در فرآیند تولید و نگهداری اعتبار و اصالت این تندیس را ایفا می‌کند. در واقع به این روش، ریخته‌گری Lost-wax  گفته می‌شود که به عصر تولید مس، یعنی چیزی حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و هنوز نیز استفاده می‌شود. در تصویر زیر، روش ساخت با حالت Lost Wax  را می‌توانید مشاهده نمایید.

چگونه تندیس اسکار با پرینت سه بعدی ساخته می‌شود؟
ساخت مجسمه به روش مرسوم و سنتی

اسکن سه بعدی، چاپ سه بعدی، ریخته‌گری و پرداخت نهایی(پوشش سطح)

شرکت هنرهای فلزی پولیچ تالیکس، واقع در Rock Tavern نیویورک، در سال ۲۰۱۵ تولید تندیس اسکار را عهده دار شد.

طبق درخواستی که از سوی آکادمی اسکار مطرح شده بود، طراحان این شرکت با اسکن سه بعدی مدل قدیمی و ادغام آن با مدل طراحی جدید، توسط نرم افزار ZBrush   موفق شدند که یک مدل جدید سه بعدی از این تندیس را بسازند. در نهایت این مدل توسط یک دستگاه پرینتر سه بعدی از شرکت ۳D Systems در آمریکا، با ماده مصرفی Wax  چاپ شد که در تصویر زیر قابل مشاهده است.

در ادامه مدلی که از تندیس اسکار ساخته شده  را با سرامیک پوشش می‌دهند و پس از قرار دادن آن در حرارت بالای ۱۶۰۰ درجه فارنهایت، ذوب می شود. در این مرحله قالب سرامیکی آمادگی پذیرش برنز ذوب شده را دارد و می بایست پس از ریختن آن تا زمان سرد شدن کامل آن صبر کرد. در نهایت سرامیک اطراف تندیس را شکسته و شاهکار هنری را از دل آن بیرون می کشند. عملیات پرداخت و آبکاری طلا روی آن صورت گرفته و شاهکاری که اصالت و شمایل سنتی خود را به خوبی حفظ کرده به وجود می آید.

حال مراحل ساخت جایزه اسکار را در حالتی که پرینتر و اسکنر سه بعدی وجود نداشته باشد، بررسی می کنیم.

بر اساس روش سنتی ریخته گری موم  (Lost Wax)، ابتدا مرحله ساخت فیزیکی به اجرا درآمده و پس از ساخت مدل مخصوص وکس (موم)، وکس در قالب ساخته شده ریخته می شود و مدل نهایی از جنس وکس به دست می آید. در چاپ سه بعدی مراحل مذکور حذف شده و مدل وکسی ما، مستقیما از پرینتر سه بعدی خارج می شود. در نتیجه از اتلاف وقت و انرژی قابل توجهی جلوگیری می شود، و این در حالیست که به کمک اسکنر سه بعدی، اصالت و ظاهر تندیس اسکار با تمام جزئیات خود ثبت شده و چاپ خواهد شد.

چگونه تندیس اسکار با پرینت سه بعدی ساخته می‌شود؟
فرآیند ساخت مجسمه اسکار

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by