محققان کره‌ای با پرینت سه بعدی یک Airway-on-a-chip بر روی بیماری‌های تنفسی تحقیق می‌کنند

چالشی در راه درمان بیماری‌های تنفسی

محققان کره‌ای از دانشگاه علوم و مهندسی پوهانگ یا POSTECH و دانشگاه ملی سئول (SNU) از پرینت سه بعدی پزشکی برای ساخت یک Airway-on-a-chip بیومتریک بهره بردند.

این دستگاه که با یک شبکه رگ‌های خونی طبیعی مجهز شده، واکنش‌های بیومکانیکی را شبیه سازی کرده و برای مطالعه بر روی بیماری تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. JU Young park، نویسنده ارشد این تحقیق توضیح داد:

ساختاری که ما ساخته‌ایم همان عملگرهای فیزیولوژیکی مانند دریچه هوای بیولوژیکی Epithelium (بافت سطحی) را دارد و می‌تواند برای مدل کردن بیماری‌هایی مانند آسم استفاده شود.

محققان کره‌ای با پرینت سه بعدی یک Airway-on-a-chip بر روی بیماری‌های تنفسی تحقیق می‌کنند
ساخت یک پلتفرم عروقی با استفاده از یک airway-on-a-chip ساخته شده با پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی پزشکی سیستم‌های تنفسی

تیم تحقیقاتی پس از مشاهده افزایش نرخ آلایندگی جهانی برای توسعه مدل‌های دریچه‌هواییِ طبیعی‌گونه مصمم شد. این اتفاق، مردمی که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با مدل‌های Airway-on-a-chip این چنینی، محققان می‌توانند بیماری‌های التهابی مانند آسم، بیماری ریوی مزمن و راینوسینوزیت(rhinosinusitis) – التهاب سینوس‌ها و حفره بینی – را مطالعه و طبقه بندی کنند.

طبق ادعای Park، هواراه(airway) انسان با سطح سلول به نام Epithelial خط کشی شده است. این سلول‌ها حاوی ciliated goblet و سلول‌های اساسی‌ست که با غشای زیرین متصل می‌شوند. بعلاوه، زیر این غشا  Lamina propria است که لایه‌ای نازک از بافت‌های اتصالی غیرمحکم بوده و شامل رگ‌های خونی و سلول‌های فیبروبلاست استورمال است.

پارک اضافه کرد:

برای یافتن این ساختار پیچیده دوبعدی/سه‌بعدی و ترکیب سلولی موکوز هواراه، یک اپیتلیوم هواراه دو بعدی را بر روی پلتفرم عروقی سوار کردیم.

ما شبکه عروقی سه بعدی طبیعی را با پرینت سه بعدی سلول‌های dECM بایونیک شامل اندوتلیال و فیبروبلاست‌ها بازسازی کردیم.

ساختارهای سلول سه بعدی بیومیمتیک

با استفاده از یک پرینتر سه بعدی پزشکی مجهز به ۶ هد تزریق، این تیم توانست با موفقیت ریزساختارهای پیچیده که ساختار سلولی درست در بافت طبیعی را شبیه سازی می‌کرد، تولید کند.

بدین ترتیب، این تیم معتقد است پرینت سه بعدی سلولی airway-on-a-chip برای مدل‌های حیوانی در تحلیل بیماری‌ها و آزمایش سودمندی داروها در فاز پیش کلینیکی سودمند خواهد بود.

مقاله کامل در خصوص پرینت سه بعدی یک Airway-on-a-chip را در اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by