آینده‌ی پرینت سه بعدی پزشکی در مبارزه با سرطان و ترمیم جمجمه رقم خواهد خورد

ظاهرا پرینت سه بعدی با بافت های استخوانی سرطانی هم شوخی ندارد

با بررسی ۳ تز قرار گرفته در Google Scholar، قصد داریم به آینده‌ی پرینت سه بعدی در پزشکی به خصوص در راه مبارزه با سرطان و ترمیم جمجمه نگاهی بیندازیم.

چاپ سه بعدی هر روز بیش از پیش در حال پیشروی است. در خصوص متد مهندسی شده برای ترمیم استخوان‌های سر و صورت، تحقیقی توسط بن پن هیونگ در مقطع  دکترا صورت گرفته است.

آینده‌ی پرینت سه بعدی پزشکی در مبارزه با سرطان و ترمیم جمجمه رقم خواهد خورد
مدل سه بعدی جمجمه

طی بیش از ۶ فصل، هیونگ پروسه‌ی موجود برای ترمیم آسیب‌های جمجمه‌ای و بکارگیری چاپ سه بعدی به عنوان راهی جایگزین را بدقت موشکافی می‌کند.

آینده‌ی پرینت سه بعدی پزشکی در مبارزه با سرطان و ترمیم جمجمه رقم خواهد خورد
ساخت مدل فک و جمجمه با پرینت سه بعدی

 هیونگ هنگام بکارگیری توری سلول‌های بنیادی از چربی بدن، درمی‌یابد که سازه‌ای که بصورت سه بعدی چاپ شده بود، نسبت به بازتولید سلولی ، واکنش‌های مثبتی از خود نشان داده و بنابراین برای بکارگیری در بدن انسان پتانسیل بسیار بالایی خواهد داشت.

مقبولیت چاپ سه بعدی در پزشکی

در تز دومی که از سوی دانشگاه جانز هاپکینز منتشر شده، دانشجوی مقطع ارشد کایو تانگ از یافته‌های هیونگ حمایت کرده و بصورتی مفید نحوه‌ی این پروسه را در یک ویدیوکلیپ انیمیشنی به نمایش می‌گذارد.

تز یاد شده با عنوان Regenerating Vascularized Craniofacial Bone from 3D-Printed Scaffolds and Stromal-Vascular Fraction Cells: An Animation and Interactive Presentation for Lay Audience and Scientists به شکلی جذاب این مورد را در تحقیق و توسعه برای پوشش تمام زمینه‌ها و آشنایی با قسمت های ناآشنای این فناوری توضیح و تفسیر می‌نماید.

با توجه به اینکه این داده‌ها نیاز دارند تا بصورت ساده و شفاف ارائه شوند، تانگ در چکیده تز خود اذعان کرد که:

با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ چشم انداز واضحی برای بیان علوم پیچیده‌ی این رشته وجود ندارد گاهی امکان تهیه بودجه برای این رشته علمی دچار مشکل شده و تحقیقات را با مشکلات مالی روبرو می سازد.

در این چکیده تانگ همچنین روش ساخت ویدئو های تز خود را  با جزئیات شرح داده که شامل بکارگیری تکنیک های ۲ بعدی و ۳ بعدی می‌شد. از جمله اسکن‌کردن و ZBrush.

تحقیقات چاپ سه بعدی در حوزه‌ی سرطان

در مقاله‌ای دیگر به نام Biomimetic 3D scaffold for cancer research، فردی به نام Yujia Ma از دانشکده مهندسی هوافضا، مکاترونیک و مکانیک در University of Sydney استرالیا به ارائه مطالعاتی می پردازد که در آن توالی مجموعه‌ای از مواد برای پرورش سلول‌های سرطانی مورد تحقیق قرار گرفته است.

آینده‌ی پرینت سه بعدی پزشکی در مبارزه با سرطان و ترمیم جمجمه رقم خواهد خورد
سلول عادی و سلول تومورزا

تومور پرینت شده بصورت سه بعدی یکی از تکنیک‌هایی بود که در موردش جستجو و جداسازی برای بهره برداری به دلیل تواناییش در شبیه سازی شکل یک تومور واقعی انجام شد.

Ma  اقدام کرد به مقایسه رشد سلول در مصنوعات سه بعدی نسبت به روش سنتی دو بعدی.

یافته‌ها به این نتیجه ختم شدند که نتیجه کار بسیار بنیادین و مطلوب بوده و در مقیاس کوچک از یک ماده مصرفی برای اعمال در شبیه سازی رشد سلول‌های سرطانی به بهره وری بسیار بالای دست یافته‌اند. بدین معنی که از چاپ سه بعدی در این مبحث با عنوان “دستاوردی تحسین برانگیز” یاد شده است.

تحقیقات بزرگ، مسئولیت عظیم را در پی دارد

تکنیک‌های چاپ سه بعدی بحث شده در تمام این سه تزی که عنوان شده کاربردهایی فراتر از زمینه‌ی ویژه‌ی خود را بیان می دارند.

به طور مشخص هیونگ به بحث در مورد چگونگی استفاده از تکنیک چاپ سه بعدی در جمجمه که می‌تواند در جراحی ستون فقرات نیز کاربرد داشته باشد، می‌پردازد.

همچنین ساخت مدل تومور نیز می توان گام بعدی در یافتن مدل‌های سه بعدی برای بکارگیری در جراحی‌ها باشد.

مورد بعدی مهم در این مبحث، این است که موضوع‌های یاد شده در سطح تز مطرح شده‌اند و می‌توانند به عنوان زمینه تخصص یک مرکز تحقیقاتی برای فارغ التحصیلانی که در این زمینه‌ها فعال هستند مطرح شود.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by