آیا فرآیند پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور است؟

چرا باید پرینت سه بعدی برای سلامتی ضرر داشته باشد؟

در این مقاله، تاثیر تکنولوژی پرینت سه بعدی بر روی سلامت انسان بررسی می شود. ما با استفاده از یافته‌های جدید محققین و دانشمندان پی می‌بریم که رعایت نکات ایمنی چقدر در سلامت انسان هنگام کار با پرینترهای سه بعدی تاثیر گذار است.

در ابتدایی حالت کار با این تکنولوژی، از نکات مهمی که برای استفاده کنندگان از پرینترهای سه بعدی FDM دغدغه ایجاد کرده  است، میزان سمی بودن و خطرناک بودن گاز ایجاد شده از ذوب شدن فیلامنت هاست. محققان برای پی بردن به خطرناک بودن یا نبودن این گاز برای سلامت انسان تحقیقاتی انجام داده‌اند. نتایج این تحقیقات دو ساله در اجلاس علوم ایمنی پرینت سه بعدی در آتلانتا در اختیار علاقه مندان قرار گرفت که ما در اینجا آن را بررسی می کنیم.

آیا فرآیند پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور است؟
کار با پرینتر سه بعدی بر روی میز | عکس از ۳D Printing Industry

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور نیست، به شرطی چنین صحبتی امکانپذیر است که نکات و راهکارهای ایمنی به درستی رعایت شوند.

برای رسیدن به پاسخی کلی تر می توان خلاصه‌ای از نتایج تحقیقات منتشر شده که توسط لابراتوار Underwriters به همراه موسسه فناوری Georgia و دانشگاه علوم سلامت Emory در این رابطه انجام گرفته را بررسی کرد:

روش شناسی اندازه گیری، مدل های تحت بررسی، ملزومات تحقیق مستمر، میزان مسمومیت در انتشار ذرات و ارتباط با استفاده کنندگان پرینترهای سه بعدی جهت کمتر کردن قرارگیری در معرض انتشارات سمی و تاثیر مثبت در سلامت جمعی.

آیا فرآیند پرینت سه بعدی برای سلامت انسان زیان آور است؟
پرینتر سه بعدی برای بچه ها | عکس از ۳D Printing Industry

نتیجه کار محققین نشان می‌دهد که وجود ذرات بسیار کوچکی در اندازه نانو که در ساختار فیلامنت‌ها قرار دارند باعث پخش شدن مقدار بسیار کمی ذرات خطرناک آروماتیک و محرک در فضای اطراف خود می‌شوند و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. داشتن تهویه‌ای مناسب راهکاری مفید برای مقابله با خطرات احتمالی این ذرات می‌تواند باشد.

دکتر عظیمی از محققین موسسه فناوری ایلینویز، در یک فضای ۴۵ متر مکعبی برای دسترسی به میزان ذرات فوق العاده ABS و PLA آزمایشاتی را انجام داد. نتایج این آزمایشات نشان دهده آن بود که میزان انتشار ذرات فیلامنت ABS، ۱.۹* ۱۰۱۱ ذره بر دقیقه و از فیلامنت PLA، ۲.۰ * ۱۰۱۰ ذره بر دقیقه بود. مطابق با نتایج به دست آمده دکتر عظیمی برای کاهش میزان آلودگی و بی خطر کردن کار با پرینترهای سه بعدی، راهکارهایی ارائه نمود. استفاده از یک تصفیه کننده هوا با نرخ ارائه هوای پاک به میزان ۱۰۰ یا ۳۰۰ متر مکعب بر ساعت و تعویض و ارتقاء کیفی فیلتر مرکزی HVAC و استفاده کردن از یک تهویه قوی در مکان مورد نظر از جمله راهکارهای ارائه شده توسط دکتر عظیمی برای سلامت انسان است.

توجه و رعایت نکات ایمنی برای تمامی عاشقان تکنولوژی پرینت سه بعدی بسیار لازم و حیاتی است. هر چند گازهای منتشر شده به هنگام ذوب فیلامنت‌ها به مقدار کمی سمی هستند، اما با رعایت نکات ایمنی ساده‌ای چون داشتن یک تهویه مطبوع و یا باز گذاشتن پنجره کارگاه، احتمال خطر آن ها کاملا از بین می‌رود و سلامت انسان حفظ می‌شود.

شما چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟ آیا برای کاهش خطرات کار با پرینت سه بعدی، راه حلی در ذهن دارید؟ آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!