پیشبینی‌های پرینت سه بعدی در سال ۲۰۱۹: هایپ سایکل Gartner به ما چه می‌گوید؟

Gartner Hype Cycle؛ آن چیزی که باید حتما بخوانید

موسسه تحقیقاتی Gartner بصورت سالانه پیشبینی‌هایش برای تکنولوژی‌های جدید را منتشر می‌کند. در این مطالب، تغییر و تحولات(ترند) برای فرِآیندهای ساخت و تولید آینده گوشزد می‌شوند. در اواسط دسامبر سال گذشته، آنها Gartner Hype Cycle را برای پیش‌بینی‌های صنعت پرینت سه بعدی در سال 2019 را منتشر کردند.

هایپ سایکل Gartner چیست؟

در ابتدا لازم است نمودار گارتنر که از آن به عنوان هایپ سایکل Gartner یاد می‌شود را توضیح دهیم. در این نمودار ما اولین فاز هایپ سایکل گارتنر را مشاهده می‌کنیم که فازی ناشی از علاقه‌ی رشدکننده است و انتظارات را ازتکنولوژی بالا می‌برد. در این بخش، کاربران مطمئن هستند که در این قسمت فرصت‌های تازه به رویشان گشوده شده و حرف‌ها برای گفتن زیاد است. وقتی انتظارات به قله رسید، مصرف کنندگان به این نتیجه می‌رسند که این تکنولوژی سخت‌تر از آن چیزی است که بشود آن را اعمال کرد. بنابراین، تمایل به آن شروع به سقوط می‌کند. در نهایت، این نمودار موج دوم رشد را تحربه می‌کند. همانطور که سرمایه‌گذاری‌ها و توسعه‌ها انجام می‌شود، انتظارات بصورت تدریجی‌تر رشد می‌کند و این بار یک فلات(به جای قله) را تشکیل می‌دهد.

نمودار هایپ سایکل gartner برای پرینت سه بعدی در سال 2019 | عکس از 3DNatives.com
نمودار هایپ سایکل gartner برای پرینت سه بعدی در سال 2019 | عکس از 3DNatives.com

هایپ سایکل گارتنر و پیش‌بینی پرینت سه بعدی برای 2019: پرینت چهار بعدی آغاز می‌شود

در حالی که انتظار می‌رود پرینت سه بعدی به رشد خود ادامه دهد، پرینت 4 بعدی اخیرا به بازار وارد شده و در فاز اولیه‌ی این هایپ سایکل می‌باشد. پرینت چهار بعدی پتانسیل ارائه‌ی ظرفیت‌های پویا را دارد. این تکنولوژی در حال حاضر در دست تحقیق و توسعه توسط دانشگاه‌ها و برخی شرکت‌ها مانند Airbus، Autodesk، HP و Stratasys است. به زودی پرینت چهار بعدی مجبور است با محدودیت‌های کامپیوتری، علمی و مهندسی مواجه شود. پیش بینی شده تنها رسیدن به فلات این تکنولوژی طی 10 سال آینده ممکن است. گزارش گارتنر پیش‌بینی می‌کند که تا 2023، کمپانی‌های استارتاپی که بر روی تجاری سازی پرینت چهار بعدی کار می‌کنند در سرمایه‌گذاری خطرپذیر(Venture Capital) موفق به جذب 300 میلیون دلار خواهند شد.

پرینت سه بعدی و بخش پزشکی

ما در سال ۲۰۱۸ شاهد بهره گیری از ساخت افزایشی (پرینت سه بعدی) توسط بخش پزشکی بودیم. طبق پیش‌بینی‌های گارتنر، تا سال 2023، حدود 25% دستگاه‌های پزشکی در بازارهای توسعه یافته از پرینت سه بعدی بهره می‌برند. این پیش بینی وابستگی مشخصی به استفاده از پرینت سه بعدی برای پلنینگ(planning) پیش جراحی و عملیات جایگزینی مفاصل، ایمپلنت‌های جراحی و پروتزها دارد. با این حال، برخی موانع بشدت پتانسیل ظاهر شدن دارند. مانند: اخلاقیات متناظر و مقررات تعیین شده.

در طول زمینه‌ی پزشکی، سومین پیش‌بینی تا سال 2023 این است که پرینت سه بعدی با سلول‌های زنده و بیوسیتتیک(biosynthetic)، بازاری مولتی میلیارد دلاری از پروتزها، وصله(patch)‌های بافتی و جایگزینی ایجاد می‌کند.

پرینت سه بعدی فلزات

پرینت سه بعدی فلزات در سال ۲۰۱۹ بر محور رشد است. ظبق این گزارش تا سال ۲۰۲۰، فلزات و آلیاژهای ساخته شده با پرینت سه بعدی به یک عنصر حیاتی در زنجیره‌های تامین برای قطعات یدکی در بازارهای تجاری، نظامی و حتی برخی بازارهای مصرفی تبدیل خواهد شد.

اگر متمایل به دانستن اصل مطلب هایپ سایکل پرینت سه بعدی در سال ۲۰۱۹ طبق اظهارات Gartner دارید، اینجا را کلیک کنید. در غیر این صورت منتظر گزارش‌های تکمیلی توسط ۳DRooz بمانید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by