نقش پرینت سه بعدی در دامپزشکی و درمان سرطان حیوانات

حمایت از حیوانات یک شعار نیست. با پرینت سه بعدی، یک عمل است

در این مطلب ما به بررسی نقش پرینت سه بعدی در دامپزشکی می پردازیم. ساخت ابزارها و ایمپلنت‌های توانبخشی یکی از مرسوم ترین کاربردهای پرینتر سه بعدی است. درمان بیماری‌های پیچیده همیشه چالش بر انگیز بوده و پرینت سه بعدی یا ساخت افزایشی حتی در درمان سرطان حیوانات نیز کاربرد پیدا کرده است.

صنعت پرینت سه بعدی که از ساخت مدل‌های دقیق پزشکی به ایمپلنت جمجمه‌های فلزی رسیده نتایجی شگفت انگیز از خود به جای گذاشته، که ما در اینجا به آن می پردازیم.

دنیای دامپزشکی به ما نشان داد که انسان ها تنها کسانی نیستند که از پیشرفت تکنولوژی سود می‌برند!

نقش پرینت سه بعدی در دامپزشکی و درمان سرطان حیوانات
کوتی | عکس از TCTMagazine.com

کوتی، یک سگ کوچک Bischon Frise بود که برای یافتن درمان جایگزین برای بیماری لنفوم پوستی(که نوعی سرطان است) به همراه صاحبش از نیوجرسی به تگزاس رفت و در همین زمان بود که با دکتر Deveau انکولوژیست و استادیار بالینی Texas A&M’s Veterinary School که از قضا بر روی همین بیماری تحقیق می‌کرد، آشنا شد.

همان طور که می‌دانید، انسان‌ها در زمان درمان لنفوم پوستی هوشیار هستند و با ثابت ماندن و حرکت نکردن باعث جلوگیری از نفوذ تشعشعات در اندام‌هایی که نباید، می‌شوند. اما احتمالا می‌توانید تصور کنید که برای یک سگ ثابت ماندن در هنگام درمان چقدر سخت است! و در نتیجه این روش برای حیوانات بیمار جواب نمی‌دهد و عملا امکان پذیر نیست.

Deveau پس از انجام آزمایشاتی روی سگی مرده در بازه‌های زمانی ۲ الی ۳ ساعت،  فهمید که انجام این حالت خاص از درمان تابشی کاری بسیار سخت و طاقت فرساست. بنابراین وی ایده استفاده از قالب سفارشی را عملی کرد و با استفاده از آن حیوان در بهترین حالت خود برای درمان ثابت نگه داشته می‌شد و در عین حال، این قالب باعث تضمین تناوب و تکرار آزمایش‌ها در طول دوره درمان بود.

نقش پرینت سه بعدی در دامپزشکی و درمان سرطان حیوانات
ساخت محفظه درمان کوتی با پرینت سه بعدی| عکس از TCTMagazine.com

اطلاعات سه بعدی که از سی تی اسکن کوتی به دست آمده بود به راحتی تبدیل به فایلی دیجیتالی برای ساخت قالب شد. روش‌های سنتی ساخت قالب دو ایراد بزرگ داشت. اول آن که بسیار هزینه بر و گران بودند و دوم این که یک بار مصرف محسوب می‌شدند. نتیجتا روشی جایگزین باید ایجاد می‌شد.

Deveau با وجود تجربه کم در فناوری قبل از آن برای درمان کوتی روی پرینتر سه بعدی Gigabot، ماشین open source با فرمت بزرگ تولید شده توسط Re:3D برای پرینت سه بعدی قالب سفارشی یا پوسته(shell) سرمایه گذاری کرد. مدیر فروش جهانی در Re:3D یعنی Morgan Hamel توضیح داد:

این پوسته یک روش بسیار خلاقانه برای حل مشکل محسوب می‌شد.

کسی تا حالا به این مسئله فکر نکرده بود که اگر ما بیماران را در چیزی ثابت قرار داده و مانع حرکت آن ها می‌شدیم و با هر بار قرار گرفتن آن ها در قالب ما می‌دانستیم دقیقا در چه نقطه‌ای قرار دارند، چه قدم بزرگی در کسب نتیجه برداشته می‌شد.

او اضافه کرد:

اگر قبل از پرینت سه بعدی سعی کرده باشید، گزینه‌های شما محدود خواهد شد یعنی شما مجبور به ساخت قالبی از بیمار خود می‌شوید که بسیار گران خواهد بود.

پوسته Shell دور بدن حیوان قرار می‌گیرد و باعث ثابت ماندن آن می‌شود. همچنین در طول جراحی به عنوان مانعی برای ورود هرگونه عفونت عمل خواهد کرد. با گذشت چند روز، ۹۰% قالب کوتی آماده شده و در چهار تکه پرینت شد.

سطح بالای infill نه تنها باعث محدودیت در میزان تشعشعات عبوری از بدن شد بلکه تابش‌های خارج از بدن هم به داخل پوسته هدایت می‌کرد و سپس این تابش‌ها با ایجاد تعامل با پوسته توانستند تغییر کرده و سپس داخل بدن بیمار پخش شوند.

نقش پرینت سه بعدی در دامپزشکی و درمان سرطان حیوانات
کوتی در طول درمان سرطان | عکس از TCTMagazine.com

کوتی بعد از تقریبا پنج درمان در مسیر بهبودی قرار گرفت و خیلی زود سلامتی خودش را دوباره به دست آورد. امید آن هست که این روش در تمامی مراکز دامپزشکی دنیا فراگیر شود. این کار از لحاظ تئوری نباید چندان هم سخت باشد.

نقش پرینت سه بعدی در دامپزشکی و درمان سرطان حیوانات
کوتی پس از درمان | عکس از TCTMagazine.com

این قالب‌ها بر خلاف دیگر دستگاه‌های پرینت سه بعدی پزشکی نیاز به مجوز خاصی ندارند اما Morgan  توضیح می‌دهد که “آموزش” مانع دیگری است که این صنعت با آن رو به روست. او ادعا دارد مردم زیادی هستند که تا به حال از پرینت سه بعدی استفاده نکرده‌اند و در مورد گرایش به آن دچار تردیدند.

همراه با پرینتر سه بعدی یک منحنی یادگیری بسیار خوبی وجود دارد. با وجود آن که مدارس دامپزشکی زیادی هستند که از پرینت سه بعدی استفاده می‌کنند اما خیلی از آن ها هنوز با تمام مزایا و امکانات آن آشنا نیستند. برای پرینت سه بعدی یک طرح، باید آن را به دست یک مهندس بسپارند یا در بخش دیگری از دانشگاه آن را پرینت کنند که این خیلی راحت نیست.

با وجود کاربردهای زیادی که برای پرینت سه بعدی در زمینه داروهای دامپزشکی وجود دارد، آن ها تمایل دارند پرینتر سه بعدی اختصاصی دامپزشکی در دسترس خودشان باشد تا بتوانند به آسانی روی ایده‌های خود کار کنند. این نکته دقیقا همان چیزی است که دکتر Deveau در Texas A&M روی آن کار می‌کند.

او در حال حاضر با انتقال دانش خود به قسمت‌های دیگر دانشگاه و سایر همکاران و دکترهای علاقه‌مند به این مورد، گام بزرگی در راستای آموزش پرینت سه بعدی در دامپزشکی برداشته است.

طبق گفته‌های وی فشار بزرگی برای گرفتن تصمیم‌های بیشتر از آموزش مبتنی بر مدل از جانب بخش دامپزشکی وجود دارد چرا که برنامه درسی دوباره جوری طراجی شده است که سناریو بالینی راهکارهای بیشتری برای تجربه‌های درمانی ارائه دهد.

متخصصان بالینی با توانایی تجسم کردن و با برنامه ریزی هدفمند و از پیش تعیین شده راه را برای روش بهینه جراحی این تکنولوژی برای سایر حیوانات هم باز کرده‌اند.

به عقیده Morgan بزرگترین درس زندگی که او یاد گرفت این است که کارهایی که می‌توان با پرینت سه بعدی انجام داد قابل پیش بینی نیست و بی نهایت کاربرد برای آن وجود دارد.

تنها کافیست اجازه دهید افراد تصورات خود را گسترش داده و با این ابزار به آن ها جامه واقعیت بخشند.

مطلب نقش پرینت سه بعدی در درمان سرطان حیوانات و دامپزشکی از TCTMagazine برگرفته شده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!