پرینت سه بعدی استیک گیاهی از پروتئین گیاهی توسط Novameat انجام می‌شود

مژده به باکلاس‌های همیشه درگیر رژیم...

جوزپه سیونتی، موسس و مدیرعامل Novameat(استارتاپ زیست-مهندسی اسپانیایی) یک استیک گیاهی مصنوعی ساخته شده با پرینت سه بعدی که یادآور طعم و بافت گوشت و یا مرغ است را به مرحله تولید رسانده است.

سیونتی یک خمیر قرمزگونه شامل محتویاتی مانند برنج، لوبیا و پروتئین جلبک دریایی ساخته – که همگی شامل آمینو اسید با مشخصات غذایی مناسبند- که به کمک یک پرینتر سه بعدی سفارشی به شکل یک فیله در می‌آیند. این استیک گیاهی تماما به کمک پرینت سه بعدی و از پروتئین گیاهی ساخته شده است.

این نوآوری منحصربفرد در تلاشی برای کاهش تاثیر منفی کشتار حیوانات در کنار ارائه یک راه جایگرین برای دیگر محصولات غذایی گوشتی به ثبت رسید.

پرینت سه بعدی استیک گیاهی از پروتئین گیاهی توسط Novameat انجام می‌شود
پرینتر سه بعدی استیک گیاهی Novameat

پرینت سه بعدی استیک گیاهی مخصوص گیاه خواران حساس

در سال ۲۰۱۴ سیونتی یک پتنت برای توسعه زیست-ماده‌های “هوشمند” شامل نانوذرات مغناطیسی را به ثبت رساند. این متد مهندسی بافت با پرینت سه بعدی زیستی را با استراتژی‌های غذایی مدرن ترکیب می‌کرد تا بتواند “سیستمی پیشرفته که قادر است غذایی با محتوای پروتئینی غنی و فیبردار مانند گوشت” را بسازد.

سیونتی می‌گوید:

این پروژه ناشی از چالش شخصی خودم زمانی که در بارسلونا کار می کردم است. زمانی که اولین پروتوتایپ گوشت گیاهی توسط یک پرینتر سه بعدی به کمک انیستیتو تکنولوژی Cim-Upc ساخته شد.

سیونتی اصولا محتوای پروتئینی را با یک چاشنی پائیا مخلوط می‌کرد که نتیجه آن یک ماده ژلاتینی بود. سپس او به سمت تولید یک استیک و سینه مرغ با بیس گیاهی بدون هرگونه چاشنی رفت-که البته مزه‌اش تست شده بود-. پرینتر سه بعدی استفاده شده در این فرآیند از سرنگ‌هایی که حاوی خمیر غذا هستند استفاده می‌کند.

بنا به ادعای سیونتی، ساخت افزودنی ۱۰۰ گرم از گوشت گیاهی زیر ۳ دلار خرج برمی‌دارد و حدود ۳۰ دقیقه هم زمان می‌برد. البته گفته شده این قیمت زمانی که تولید دستگاه به شکل تجاری عرضه شود حتی کمتر هم می‌شود.

پرینت سه بعدی استیک گیاهی از پروتئین گیاهی توسط Novameat انجام می‌شود
پخت گوشت مرغ گیاهی که با پرینت سه بعدی حاصل شده است

پرینت سه بعدی غذایی

صنعت غذا در حال دگرگونی با پرینت سه بعدی‌ست. جالبی این دگرگونی این است که هر روز کاربردی جدید و هیجان انگیزتر از قبل را مشاهده می‌کنیم. مثلا یکی از آنها تبدیل میوه‌های بدشکل به ترکیبات میوه‌ای سالم و زیبا توسط پرینتر سه بعدی در آفریقای جنوبی بود.

بنظر شما گام بعدی در پرینت سه بعدی صنعت غذا چیست؟

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by