آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟

صنعت هیدرولیک و پرینت سه بعدی... چرا که نه؟

شرکت قطعه سازی Aidro Hydraulics(ایدرو هیدرولیک) به عنوان پیشگام در یک روش تولید جدید بر اساس ساخت افزودنی  (پرینت سه بعدی) می‌باشد که این روش انقلابی در بازار کار صنایعی که با انرژی سیال کار می‌کنند، ایجاد خواهد نمود. در حالی که این صنعت هنوز نوظهور می‌باشد، مزایای بالقوه‌ی آن آشکار است و به محدودیت‌های این روش به سرعت غلبه می‌گردد.

اظهار نظری که خواندید، از زبان Valeria Tirelli، مدیرعامل شرکت یاد شده نقل شده است.

پرینت سه بعدی امکان تولید نسل جدید سیستم‌های هیدرولیک را فراهم نموده که این دستاورد، موجب عبور از محدودیت‌های ساخت اجزای هیدرولیکی به روش سنتی و رایج شده است. این تکنولوژی به شرکت Aidro  امکان نمونه‌سازی سریع، ساخت قطعات یدکی و قطعات کاربردی را می‌دهد که در مقایسه با اجزای هیدرولیک مرسوم(اجزایی که با روش‌های رایج و مرسوم قبلی تولید می‌شدند)، به طور عادی کاهش اندازه و وزن را تا ۷۵ درصد به ارمغان می‌آورد. به عنوان مثال محصولاتی مانند منیفولدهای هیدرولیک فشاربالا تا  Psi 10000، شیرهای هیدرولیک، مبدل‌های حرارتی، اسپول‌های هیدرولیک و دیگر اجزا را میتوان اشاره نمود.

آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟
قطعه ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Aidro Hydraulics | عکس از FluidPowerWorld.com
آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟
قطعه ساخته شده با پرینت سه بعدی توسط Aidro Hydraulics | عکس از FluidPowerWorld.com

همچنین Tirelli توضیح داد که از توانایی‌های این فرآیند می‌توان به  یکپارچه‌سازی چندین قطعات و کاربردهای چندگانه در یک مجموعه واحد، طراحی مجدد دریچه‌ها به منظور ساده‌سازی اتصالات و لوله‌کشی‌ها، ایجاد هندسه‌های پیچیده که سابقاً ناممکن بودند و بهینه‌سازی کانال‌های داخلی اشاره نمود. به عنوان مثال، ماشینکاری یک منیفولد به روش سنتی نیازمند سوراخکاری‌های داخلی می‌باشد که البته باید به یکدیگر متصل نیز گردند که این مورد احتمال ایجاد مسیرهای دارای نشتی را بالا می‌برد و احتمال افت فشار در قسمت‌هایی با زاویه ۹۰ درجه را می‌تواند افزایش یابد. بوسیله‌ی پرینت سه بعدی می‌توان مسیرهای سیلان انحنادار و صافی را ایجاد نمود که نتیجه آزمایشات، بهبود بازده از ۳۰ به ۷۰ درصد را نشان داده‌اند. مدیر عامل Aidro Hydraulics  افزود:

بنابراین ما می‌توانیم قطعات کوچکتری با عملکرد یکسان یا حتی بهتر نسبت به منیفولدهای هیدرولیک بزرگتر داشته باشیم.

این در حالی است که پرینت سه بعدی برای هر کاربردی مناسب نیست و جایگاه آن مشخص نشده است. او ادامه داد:

پرینت سه بعدی برای کاربردهای خاص عملی و اجرایی می‌باشد زیرا امروزه ما محدودیت‌های بسیاری برای ساخت افزایشی در تعداد قطعات مورد نیاز داریم. به عنوان مثال برای یک منیفولد مرسوم، ما می‌توانیم نمونه‌سازی قطعات کوچک را با کمک ماشین‌آلات ویژه انجام دهیم، اما قادر به تولید ۱۰۰۰۰ قطعه به این روش نخواهیم بود. از طرفی تولیدکنندگان پرینترهای سه بعدی در حال ساخت دستگاه‌های بزرگتر که دارای سرعت و بهره‌وری بالاتر در تولید هستند، می‌باشند و لذا این توانمندی‌ها به طور مداوم بهبود می‌باید.

او خاطرنشان کرد، شرکت خودرو ساز BMW در حال تولید هزاران قطعه به روش ساخت افزایشی می‌باشد؛

 من فکر میکنم امروزه می‌توان گفت ساخت افزایشی برای نمونه سازی و قطعات کوچک خاص، در حجم پایین یک روش عالی محسوب می‌شود. اما در سالهای اخیر به دلیل افزایش سرعت و ابعاد ماشین‌های پرینت سه بعدی، من فکر می‌کنم این روش یک جایگزین خوب برای روشهای ساخت سنتی خواهد بود.

شرکت Aidro از تکنولوژی ذوب لیزری بستر پودر (SLM ،DMLS و LPBP ) بهره برده که کیفیت بالای مواد فلزی مورد استفاده و خواص مکانیکی قطعات پرینت شده را تضمین می‌کند. از فلزات مورد استفاده می‌توان به آلومینیوم برای کاربردهای با وزن سبک، فولادهای ضدزنگ برای صنایع غذایی و سوپرآلیاژ اینکونل برای کاربردهای خاص مثل صنایع نفت و گاز و دریایی اشاره نمود. او مدعی شد:

برای پرینت سه بعدی یک منیفواد کوچک، تنها چند ساعت زمان لازم است.

دیگر شرکت‌های فعال در صنایعی که با انرژی سیال کار می‌کنند، فعالیت‌های سطحی در این حوزه تکنولوژی انجام می‌دهند و یا با سازندگان وارد عقد قرارداد می‌شوند. اما او مصرف کنندگان بالقوه را به انجام کارهای خودشان متذکر می‌کند. شرکت‌هایی هستند که دارای چندین دستگاه بوده و خدمات پرینت سه بعدی و قطعه‌سازی ارائه می‌کنند و به تمام صنایع مانند: اتومبیل سازی، هوافضا ارائه خدمات می‌کنند و فعالیت‌های آنها تنها به صنایع هیدرولیک مربوط نمی‌شود.

آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟
منیفولد سنتی در برابر منیفولد ساخته شده با ساخت افزودنی (پرینت سه بعدی)

Tirelli گفت:

طراحی، ارسال فایل به یک شرکت خارجی و پرینت شدن قطعه توسط آنها – به نظر ساده می‌آید! اما در مورد تولید یک منیفولد هیدرولیک به روش ساخت افزودنی، به این سادگی‌ها نیست. زیرا ما می‌بایست به پیچیدگی‌های آن مانند: سیلان، فشار، چگونگی جهت‌گیری منیفولد داخل دستگاه، چگونگی قرارگیری ساپورتهای داخلی و بسیاری موضوعات دیگر که نیازمند درک تخصصی نسبت به فرآیند پرینت سه بعدی می‌باشد، دقت کنیم. بنابراین طراحی یک منیفولد که به خوبی به روش پرینت سه بعدی ساخته شود که مناسب تولید نیز باشد، کار ساده‌ای نیست. زیرا ما نیاز به دانش بیشتر و بیشتر از این داریم که داخل قطعه چه هست.

البته ما یک نرم افزار ویژه داریم. اما اصل کار، نفرات ما هستند. یک نرم افزار برای بیهنه‌سازی توپولوژی برای پرینت سه بعدی داریم که برای قطعات مکانیکی خیلی خوب است. اما برای قطعات هیدرولیک ساده نیست زیرا ما داخل آنها فشار و سیال را داریم. بنابراین جنبه‌های بیشتری در طراحی باید مدنظر قرار بگیرد.

همانطور که قبلا گفتم، این تکنولوژی اساساً برای نمونه‌سازی و ساخت قطعات خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما چیزی که دارای اهمیت می‌باشد، داشتن ایده است. همچنین در دنیای هیدرولیک و صنایعی که با انرژی سیال کار می‌کنند، افراد بسیار محافظه‌کار هستند. بنابراین ما ترویج این تکنولوژی را شروع کرده‌ایم تا طراحان و مهندسان بتوانند در مسیر متفاوتی فکر کنند. این تکنولوژی قطعا آینده دار خواهد بود و من ترجیح میدهم خوشبین باشم که آنها عاشق این تکنولوژی خواهند شد.

مطلب تاثیر پرینت سه بعدی در صنعت هیدرولیک از وبسایت FluidPowerWorld اتخاذ شده است.

 

مطالب ۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی هم دنبال کنید

آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟   آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟   آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟   آیا پرینت سه بعدی، آینده‌ی صنعت هیدرولیک خواهد بود؟

 

2 نظرات
  1. مژگان می گوید

    عالی بود نوفق باشید

    1. احمد مختاری می گوید

      لطف دارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by