توسعه‌ی پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) برای درمان زخم‌های جدی و گسترده توسط WFIRM

پرینت سه بعدی به سرعت به سمت درمان زخم‌های جدی حرکت می‌کند

تیمی از دانشمندان Wake Forest Institute for Regenerative Medicine یا WFIRM مدعی شده که موفق به توسعه‌ی یک پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) با ظرفیت چاپ پوست برای زخم‌های بزرگ بصورت مستقیم شده است.

طبق اطلاعات مندرج در مقالات مرتبط با این پروژه، درمان در اسرع وقت و بستن سریع زخم‌های حاد برای بهبود عادی و جلوگیری از بجاماندگی اسکار هایپرتروفیک(رشدکننده) ضروری است. با این حال، میزان در دسترس بودن بخش مناسب پوستِ فرد اهداکننده برای حصول نتیجه، غالباً محدود است. به علاوه، فرآیندهای درمانی معمولا شامل چند مرحله عمل جراجی بوده و با هزینه‌های گزاف برای تکرار درمان زخم همراه است. گمان می‌رود WFIRM با توسعه‌ی یک فرآیند پرینت زیستی(بیوپرینت) که مدیریت سریع زخم‌های گسترده در محل آسیب دیدگی را فراهم می‌کند، به یک راهکار اساسی رسیده باشد.

پرینتر سه بعدی قابل حمل برای درمان زخم‌های شدید و گسترده در محل آسیب دیدگی

در زمان انتشار این خبر، تجارب این دستاورد بر روی پوست موش و خوک انجام شده است. بنابراین، هنوز راه درازی برای اعمال این تکنولوژی بر روی انسان‌ها در پیش است. به هر صورت، این دستاورد یک تکنیک تحسین برانگیز است که می‌تواند کاربردهای بسیاری در درمان زخم به شکلی سفارشی داشته باشد. چنین نتیجه‌ای به دلیل پرینت مستقیم پوست بر روی بیماران حاصل می‌شود.

توسعه‌ی پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) برای درمان زخم‌های جدی و گسترده توسط WFIRM
پرینتر سه بعدی زیستی (bioprinter) قابل حمل یا موبایل ساخته شده توسط WFIRM | عکس از ۳DNatives.com

به طور کلی، پرینت سه بعدی زیستی کاربردهای فراوانی در بخش پزشکی دارد. چه بخواهیم در خصوص ایمپلنت ارگان‌ها، یافتن راه‌هایی موثر برای درمان بیماری‌ها، بهبود زخم‌ها یا ساختن بافت و رگ‌های خونی صحبت کنیم، پرینت زیستی(bioprinting) مبحثی کلیدی است. در حقیقت، یکی از فواید اصلی این فناوری این است که می‌توان با آن درمان‌هایی مخصوصِ و منحصر به بیمار ارائه داد که مختص نیاز وی است. تحقیقاتی مشابه آنچه که توسط WFIRM انجام شده، تنها مقدمه‌ای بر بهبود‌های بیشماری است که در بحث پزشکی احیاکننده(regenerative) رخ خواهد داد.

پرینتر سه بعدی زیستی توسعه داده شده توسط محققان این پروژه یک دستگاه کنار تختی(bedside machine) است که می‌تواند بافت پوست را مستقیما بر روی زخم بیمار چاپ کند. همچنین این سیستم یک اسکنر سه بعدی و یک هد با سیستم حرکتی XYZ را داراست که ۸ نازل ۲۶۰ میکرونی را در خود جای داده است. این نازل‌ها هرکدام با یک موتور تزریقی جداگانه هدایت می‌شوند. اسکنر سه بعدی ZScanner Z700 توانایی تصویربرداری کامل زخم را بصورت اسکن ادامه‌دار(continuous) داشته و یک نقشه را برای انجام پرینت سه بعدی ساخته و پرداخته می‌کند. توسعه‌ی یک جوهر مناسب برای چاپ که شامل فیبروبلاست‌های پوستی اتولوگ و کراتینوسیت‌های اپیدرمال در یک حامل هیدروژل است، از دیگر دستاوردهای محققان این پروژه می‎یاشد.

توسعه‌ی پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) برای درمان زخم‌های جدی و گسترده توسط WFIRM
اسکن سه بعدی محل زخم برای پرینت سه بعدی پوست | عکس از ۳Dnatives.com

در تجارب صورت گرفته، زیست‌چاپ‌های افقی زخم‌ها، بسته شدن سریع، و کاهش انقباض و شتاب بخشی باز-اپیتلیاتیسازیون(re-epitheliatisation یا پوشش بخشی سلول‌های epithelial به یک عنوان یک زخم) را نشان دارد. بافت‌های ساخته شده ساختار پوستی و ترکیبی مانند پوست سالم داشتند.

تقاضای بالا برای درمان زخم‌های جدی، شدید و گسترده

در حال حاضر ایالات متحده آمریکا به تنهایی ۷ میلیون بیمار آسیب دیده با زخم‌های مزمن را در خود جای می‌دهد. بدین ترتیب بودجه‌ای برای پوشش هزینه‌‌ها به میزان ۲۵ میلیارد دلار در سال را باید برای درمان اختصاص داد. در آمریکا، حدود ۵۰۰ هزار نفر از بین شهروندان به طور سالانه به این آسیب‌ها دچار می‌شوند. در بین نظامیان، حدود ۱۰ الی ۳۰ درصد از آسیب‌های نبردی مربوط به صدمه‌های ناشی از سوختگی می‌باشد. برداشت اولیه پوست و پوشش مناسب زخم‌ها همیشه قدمی اساسی در افزایش احتمال زنده ماندن بیماران با صدمه‌های ناشی از سوختگی شدید بوده است.

هدف Wake Forest Institute for Regenerative Medicine یا WFIRM در آمریکا، تبدیل اکتشافات علمی به درمان‌های کلینیکی است. امروزه، این تیم بین‌رشته‌ای به سمت مهندسی بیش از ۳۰ نوع جایگزینی بافت، بافت و توسعه‌ی درمان‌های بهبود سلولی پیش می‌رود. شما می‌توانید در خصوص تحقیقات آنها به این لینک مراجعه نمایید.

نظر شما در این خصوص چیست؟ برداشت‌های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: ۳Dnatives

۳DRooz را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کنید

                                                    توسعه‌ی پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) برای درمان زخم‌های جدی و گسترده توسط WFIRM   توسعه‌ی پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) برای درمان زخم‌های جدی و گسترده توسط WFIRM   توسعه‌ی پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) برای درمان زخم‌های جدی و گسترده توسط WFIRM   توسعه‌ی پرینتر سه بعدی پزشکی قابل حمل (mobile) برای درمان زخم‌های جدی و گسترده توسط WFIRM

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by