IBM یک پتنت برای پرینتر سه بعدی هالوگرام فایل می‌کند

آیا پرینتر سه بعدی هالوگرامی را خواهیم دید؟

کمپانی چند ملیتی و البته آمریکایی پرآوازه در زمینه IT یعنی IBM، یک پتنت فایل کرده که مربوط به “پرینت سه بعدی بر سطح یک هالوگرام آکوستیک” است. اولین بار این فایل در ژوئن ۲۰۱۷ ثبت شد و حالا این پرونده برای اطلاع عموم بصورت آنلاین منتشر شده است.

این نوآوریِ بسیار بلندپروازانه، یعنی پرینتر سه بعدی هالوگرام آکوستیک IBM پتانسیل ساخت یک شی توخالی(Hollow) در یک مرحله را نشان می‌دهد – اما واقعا چطور این نوع پرینت سه بعدی ممکن است؟

پرینت سه بعدی هالوگرامی

با وجود غیرمرسوم بودن این بحث، اما بررسی هالوگرام‌ها برای یافتن پتانسیل پرینت سه بعدی در آنها ایده‌ای کاملا جدید نیست. در اولین زمان‌های پیدایش آن در اوایل دهه ۹۰ میلادی، اسنادی برای یافتن پتانسیل هالوگرام نور لیزری وجود داشته و دست به دست می‌شده است، شامل مدارکی از یک تیم در انیستیتو تکنولوژی توکیو. اخیرا هم شرکت متخصص در واقعیت افزوده (AR) به نام DAQRI از تلاش‌هایش برای رونمایی از چنین سیستمی رونمایی کرد.

در ویدیویی که توسط این شرکت در ۲۰۱۷ منتشر شد، یک هالوگرام از یک لیزر سبز نشان داده شده که در حال پرینت سه بعدی یک گیره کاغذ است و عملیات در یک ظرف پر شده با رزین انجام می‌گیرد.

تفاوت اصلی با پتنت IBM اما در این است که آن صریحاً در خصوص هالوگرام آکوستیک صحبت می‌کند که کمی با آنچه که با نور کار می‌کند تفاوت دارد.

IBM یک پتنت برای پرینتر سه بعدی هالوگرام فایل می‌کند
پرینت سه بعدی در بستر هالوگرام توسط DAQRI

تجربه‌ای با سیالات غیر نیوتنی؟

در پتنت IBM، هالوگرام آکوستیک به عنوان نور لیزر توسط مجموعه آرایه‌ای از ساطع‌کننده‌ها ایجاد می‌شود. توسط کنترل کردن محدوده‌ی امواج صوتی که از این ساطع کننده‌ها منتشر می‌شود، دانشمندان IBM امیدوارند یک صدای ملموس ساخته که می‌تواند برای بکارگیری نیرو جهت تغییر یک متریال عمل کند.

طبق آنچه که در چکیده این پتنت آمده:

هالوگرام ایجاد شده، یک تصویر درک پذیر از شی شناور در فضا در طول سه بعد از منطقه چاپی ایجاد می‌کند.

وقتی یک مدیوم پرینت سه بعدی بر روی سطح هالوگرام ایجاد می‌شود، این مدیوم بر روی سطح هالوگرام جامد شد تا هسته توخالی را به شکل شی‌ای که قرار است پرینت شود درآورد.

با این حال در حال حاضر، واضح نیست که نوآوران قرار است جامدسازی را بصورت دائمی لحاظ کنند – همانطوری که در پرینت سه بعدی عادی ایجاد می‌شود – یا خیر.

IBM یک پتنت برای پرینتر سه بعدی هالوگرام فایل می‌کند
پتنت IBM برای ساخت پرینتر سه بعدی هالوگرام آکوستیک

به زودی؟

آنطور که برمی‌آید، هالوگرام آکوستیک IBM بیشتر شبیه یک راه برای تاباندن یک شی فیزیکی در فضای اتاق است، مثلا می‌توان از آن به عنوان راهی برای نشان دادن مدل‌های CAD در فضایی فیزیکی‌تر یاد کرد.

به هر حال، برخی از کارمندان باتجربه ی IBM مانند Harish Bhari, Abhay K. Patra و Sarbajit K. Rakshit در این متد نقش آفرینی می‌کنند. Rakshit و Patra هر  دو مخترع ارشد در IBM هستند که تجربه هردو آنها به بیش از ۲۰ سال در این کمپانی می‌رسد. همه‌ی هم-نوآوران این پتنت نیز به عنوان معماران IBM لیست شده‌اند.

در حالی که بنظر نمی‌رسد که پرینتر سه بعدی هالوگرافیک یک محصول اصلی IBM شناخته شود، اما این پتنت می‌تواند یک تجربه فکری جالب برای فناوری‌های پرینت سه بعدی فوق سریع در آینده باشد.

IBM یک پتنت برای پرینتر سه بعدی هالوگرام فایل می‌کند
پتنت IBM برای ساخت پرینتر سه بعدی هالوگرام آکوستیک

مطلب مرجع در خصوص پتنت هالوگرام پرینتر سه بعدی IBM را در اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!