نقش پرینت سه بعدی در صنعت عینک سازی: چه انتظاراتی داشته باشیم؟

در ایران نیز تحرکاتی برای ساخت عینک با تکنولوژی پرینت سه بعدی دیده شده است

نهاد تحلیلی-تحقیقاتی SmarTech یک گزارش جدید منتشر کرده است. این بار گزارش مدنظر متمرکز بر نقش پرینت سه بعدی (ساخت افزایشی) بر صنعت عینک سازی است. این گزارش که با عنوان Markets for 3D-Printed Eyewear 2019-2028 منتشر شده است، در خصوص گردش مالی صنعت عینک سازی و نقش پرینت سه بعدی در ده سال آینده پیش بینی می‌کند. در حقیقت، انتظار می‌رود حجم مالی ساخت افزایشی در صنعت عینک سازی در کل ۳.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۸ را شامل شود.

بازیگران اصلی در رشد صنعت عینک سازی

طبق این گزارش، صنعت عینک سازی رشدی خیره کننده را بخاطر تقاضای سفارشی سازی انبوه (mass customization) و شخصی سازی محصول تجربه خواهد کرد. تاثیر این دو فاکتور تا بحال در صنعت کفش سازی مشاهده شده است. صنعت عینک سازی هم هیچ تفاوتی با این بخش نخواهد داشت. طبق گزارش SmarTech، کل صنعت سالیانه ۱۰۰ میلیارد دلار تولید درآمد می‌کند و سفارشی سازی انبوه نیز به دلیل تمایل کاربران به سفارش محصولات منحصربفرد به یک ترند تبدیل شده است.

نقش پرینت سه بعدی در صنعت عینک سازی: چه انتظاراتی داشته باشیم؟
گزارش مالی و پیش بینی گردش مالی در صنعت عینک سازی و ساخت افزایشی | عکس از ۳DNatives.com

همچنین، این رشد به دلیل گسترش سریع تولید قطعات نهایی نیز خواهد بود. مورد ذکر شده خصوصا برای عینک سازی و ساخت افزایشی صدق می‌کند. انتظار می‌رود فرصتی ۱.۹ میلیارد دلاری در بخشی ایجاد شود که تا سال ۲۰۲۸ ارزش کل آن به ۳.۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

نقش پرینت سه بعدی در صنعت عینک سازی: چه انتظاراتی داشته باشیم؟
ساخت عینک متناسب با آناتومی صورت کاربر توسط تکنولوژی پرینت سه بعدی | عکس از Kite Eyewear توسط ۳Dnatives.com

تکنولوژی مورد استفاده و موثر در این رشد

در خصوص تکنولوژی سه بعدی بکار رفته در صنعت عینک سازی، چند مورد وجود دارد. برای نمونه سازی با بالاترین کیفیت و سطح، جت کردن مواد (material jetting) استفاده می‌شود. در سویی دیگر برای تولید قطعات نهایی، از ذوب بستر پودری(powder bed fusion) استفاده می‌شود. Vat photopolymerisation نیز عموماً برای فرآیندهای قالب مومی (lost wax casting) بکار گرفته می‌شود. از ریخته گری با فیلامنت نیز تنها برای نمونه سازی اولیه دم دستی و قطعات داخلی کمتر استفاده شده برای مصرف نهایی بهره گرفته می‌شود.

در خصوص متریال و مواد مصرفی، نایلون ۱۲ (PA122) به عنوان ماده اولیه اصلی در تمامی تکنولوژی بر محوریت ذوب بستر پودری بکار گرفته می‌شود. بعلاوه، برخی تولیدکننده‌های عینک با پرینت سه بعدی فرآیندهای پرداخت ویژه برای حصول سطح نرم‌تر و رنگ‌های پرطراوت را توسعه داده‌اند. در همین حال تخلخل مواد نیز کاهش یافته است.
در کل باید یادآور شد که این گزارش می‌گوید بخش عینک‌های ساخته شده با پرینت سه بعدی تنها بخش کوچکی از محصولات ساخته شده با این روش را شامل می‌شود. دلیل این پیش‌بینی این است که دیگر بخش‌ها مانند صنعت کفش و مصحولات هنری بشدت در حال گسترش هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by