مزایا و کاربردهای پرینت سه بعدی در پزشکی

حتما نیازی نیست بافت یا ارگان زنده‌ی تولید شود

پرینت سه بعدی در علوم پزشکی، هر روز بیش از پیش می درخشد. شاید باورش سخت باشد که با وجود چاپگرهای سه بعدی، در ساختن خانه گرفته تا علم پزشکی چه تحولات عظیمی ایجاد شده است.

با ما همراه باشید تا شما را با گوشه ای از مزایا و کاربردهای پرینت سه بعدی در علم پزشکی آشنا سازیم.

مزایا و کاربردهای پرینت سه بعدی در پزشکی
ساخت مدل آتل پا با پرینت سه بعدی | پزشکی

 

  • امکان  سفارشی سازی و شخصی سازی

پرینت سه بعدی امکان شخصی سازی با جزئیات و دقت قابل توجه را دارد. آزادی در ساخت محصولات و تجهیزات سفارشی حوزه علوم پزشکی، یکی از بزرگترین مزیت‌های این نوع ساخت است. برای مثال، ایمپلنت‌ها و پروتز‌های سفارشی امکان مثبت و قابل توجهی برای بیمار و پزشکان به وجود می آورد و نتیجه نهایی به مراتب بهتری را ارائه می دهد.

چاپ سه بعدی می‌تواند، تجهیزات و وسایل لازم  مکان‌هایی چون اتاق عمل را فراهم سازد. ایمپلنت‌های سفارشی سازی شده و ابزار جراحی سفارشی سازی شده را در نظر بگیرید، می‌توانید تصور کنید چقدر می توانند زمان مورد نیاز انجام عمل جراحی را کاهش دهند و در دنباله آن دوران نقاهت و ریکاوری بیمار تا چه اندازه کوتاه تر می‌شود؟ حین این که موفقیت در جراحی نیز به طور چشم گیری افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر تمامی این موارد چاپ سه بعدی امکان ساخت تجهیزات و داروهایی در ابعاد و اشکال سفارشی را می‌دهد.

  • صرفه جویی بیشتر در برخی هزینه‌ها

نمی‌توان گفت چاپ سه بعدی در تمامی موارد هزینه کمتری دارد، چرا که این مورد در مقایسه با روش‌های قدیمی در ساخت و تولید انبوه صدق نمی‌کند. اما این موضوع بسیار قابل تصور است که به تدریج هزینه چاپ سه بعدی در رابطه با تولیدات حجم پایین به یک رقیب جدی برای روش های سنتی بدل گردد، چرا که ساخت ایمپلنت‌های استاندارد و کوچک، پروتزهایی که اغلب در ستون فقرات، حوزه‌های دندان پزشکی و اختلالات سر و صورت مورد استفاده قرار می گیرند، با چاپ سه بعدی میسر گردیده است. در کل تولید قطعات و ابزار بسیار پیچیده و همچنین تولیدهای کم و غیرانبوه، از موارد بصرفه‌ی پرینت سه بعدی به حساب می آیند.

مزایا و کاربردهای پرینت سه بعدی در پزشکی
قلب مصنوعی با پرینت سه بعدی در پزشکی
  • افزایش بهره وری

کلمه‌ی سریع در چاپ سه بعدی به این معناست که یک محصول می تواند در طی چند ساعت ساخته شود. این امر باعث شده تا فناوری چاپ سه بعدی بسیار سریع‌تر روش‌های سنتی در ساخت اجزایی همچون ایمپلنت و پروتزها عمل کند، چرا که در روش‌های قدیمی، فرآیندهایی در تولید مانند ماشین کاری، فرز کاری، فورج وجود داشته که زمان تحویل محصول را افزایش می‌دهد. علاوه بر سرعت نیز مشخصه های مهمی همچون رزولوشن، دقت، اعتماد و تکرار پذیری در چاپ سه بعدی اعمال شده و به صورت روز افزون در حال توسعه می باشد.

امیدواریم این مطلب نکات مفید و کاربردی برای علاقه‌مندان در حوزه پزشکی به ارمغان آورده باشد.

اختصاصی ۳DRooz

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by