محققان دانشگاه MIT موفق به پرینت سه بعدی شیشه شدند

البته نه بصورتی که قبلا دیده بودیم

دانشگاه MIT یکی از فعالان خوش نام در صنعت ساخت افزایشی است و ما به شنیدن خبرهای جنجالی از آنها عادت کرده‌ایم.

فرآیند پرینت سه بعدی شیشه گاهاً فراتر از ممکن تصور می‌شود، با این حال محققان MIT برای ممکن ساختن آن تلاش کرده‌اند. در یک تحقیق منتشره در 3D Printing and Additive Manufacturing در دسامبر 2018، محققانی به نام Chikara Inamura, Micheal Stern, Daniel Lizardo, Peter Houk و Neri Oxman یک سیستمی برای پرینت سه بعدی شیشه تعریف کردند که کنترلی مثال زدنی بر روی متریال داغ شده و محصول نهایی ارائه می‌دهد.

پرینت سه بعدی شیشه شفاف توسط MIT | عکس از 3DNatives.com
پرینت سه بعدی شیشه شفاف توسط MIT | عکس از 3DNatives.com

سیستم آنها G3DP2 نام گرفته و قابلیت پرینت سه بعدی اشکال هندسی پیچیده و اشیا سفارشی شیشه‌ای را دارد. محققان MIT در سال 2015 نتایجی را در اولین مرحله پرینت سه بعدی پروژه شیشه شفاف اپتیکی رونمایی کردند که پروژه G3DP نام گرفت. این یک چالش عظیم به دلیل خاصیت ذاتی لایه‌ها در پرینت سه بعدی اکستروژن-محور بود. در طول این پروژه، آنها کلکسیونی از لامپ‌های هنری با قابلیت شکستن نور تولید کردند.

ساخت ستون‌های شیشه‌ای با پرینتر سه بعدی شیشه | عکس از 3DNatives.com
ساخت ستون‌های شیشه‌ای با پرینتر سه بعدی شیشه | عکس از 3DNatives.com

حال پلتفرم G3DP2 به آنها توانایی پرینت سه بعدی شیشه در مقیاس کاربردهای معماری می‌دهد. بروزرسانی‌ها موجب شد تا تبدیل شدن G3DP به G3DP2 توانایی افزایش مقیاس، اطمینان و تکرارپذیری را داشته باشد. آنها از این تکنولوژی برای پرینت ستون‌های شیشه‌ای سه متری برای یک همایش در Milan Design Week 2017 بهره گرفتند. این ستون‌ها از 15 سازه‌ی منحصربفرد ساخته شده با پرینت سه بعدی تشکیل شده که بصورت عمودی برهم با یک فیلم سیلیکون متصل کننده سوار شده بودند. از یک سیستم‌های پسا-تنشی از جنس استیل هم برای اطمینان از پایداری عمودی بهره گرفته شده بود.

محققان این پروژه معتقدند:

در آینده، ترکیب فواید این تکنولوژی ساخت افزایشی با خواض متعدد متریال منحصربفرد شیشه مانند شفافیت، قدرت و پایداری شیمیایی، به ما امکان مشاهده الگوهای جدید از بلوک‌های چندظرفیتی ساختاری می‌دهد.

پرینتر سه بعدی G3DP و G3DP2 | عکس از 3DNatives.com
پرینتر سه بعدی G3DP و G3DP2 | عکس از 3DNatives.com

پرینتر سه بعدی G3DP2 احتمالاً شامل سیستمی است که دما را بصورت یکپارچه و از منظر عددی در طول مراحل مختلف تشکیل شیشه کنترل می‌کند. این سیستم از سه محفظه تشکیل شده که قابلیت کنترل دمایی دارند.  یکی از محفظه‌ها شیشه را در حالت ذوب و دمای 1090 درجه سانتی گراد نگه می‌دارد تا حالت مایع آن حفظ شود. محفظه دوم در دمایی حدود 800 درجه سانتی گراد عمل می‌کند و محفظه پرینت نیز دمایی در حد 480 درجه سانتی گراد دارد. محققان در حال مشاهده جدی نحوه سرد شدن شیشه و تشکیل کریستال‌های آن هستند. در نهایت، G3DP2 توانایی پرینت 5 کیلوگرم شیشه در ساعت را دارا می‌باشد که خبری عالی برای حرفه‌ای‌های این بازار است.

این مطلب از وبسایت 3Dnatives برگرفته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.