در مورد فناوری پرینت پنج بعدی چه می‌دانید؟

پرینت سه بعدی کم بود...

پرینت پنج بعدی نوعی از روش ساخت است که نسبتاً جدیدتر از پرینت سه بعدی است. شاید ما کم کم داشتیم با فناوری پرینت سه بعدی و کارهای شگفت انگیزی که با کمک آن در سطح جهان انجام می شد؛ عادت می کردیم که خبر ظهور فناوری جدیدتری به گوش رسید.

پرینت پنج بعدی، روشی‌ست که طی آزمایشات اخیر ثابت شده سازه‌های پرینت شده‌ای که از دستگاه های پرینتر پنج بعدی بیرون می آید به مراتب دارای استحکام و استقامت بالاتری برخوردارند.

چالش پرینت سه بعدی
چالش پرینت سه بعدی

معرفی فناوری پرینت پنج بعدی

در آزمایشگاه های تحقیقات الکتریک شرکت میتسوبیشی تحت عنوان Mitsubishi Electric Research مدیر ارشد آن William Yerazunis با آزمایش بر روی سازه‌های ساخته شده به کمک فناوری پرینت پنج بعدی به این نتیجه رسیده که آنها بسیار مستحکم تر و مقاوم تر از سازه های ساخته شده با کمک فناوری پرینت سه بعدی هستند.

در دستگاه پرینتر پنج بعدی که با کمک فناوری پرینت پنج بعدی کار می‌کند؛ سطح پرینت حرکتی مانند اکسترودر دارد و مسیر متفاوتی از لایه ریزی را برای شکل دادن به فیلامنت قطعه طی می‌کند طوری که باعث می شود استحکام و مقاومت قطعات پرینت شده سه تا پنج برابر افزایش پیدا کند.

ولی در فناوری پرینت سه بعدی چون مسیر لایه ریزی برای شکل دادن به فیلامنت قطعه به صورت افقی طی می شود باعث می‌شود تا اگر از زیر به آنها نیرو وارد شود به آسانی مقاومت خود را از دست داده و دچار شکستگی شوند.

آزمایش بر روی قطعات ساخته شده با کمک فناوری پرینت پنج بعدی

برای آزمایش بر روی قطعات ساخته شده با کمک فناوری پرینت پنج بعدی و پرینت سه بعدی، Yarazunis دو قطعه را با فایل CAD یکسان بر روی دو دستگاه پرینتر سه بعدی و پرینتر پنج بعدی قرار داد سپس قطعات ساخته شده را تحت نیروی فشار یکسانی قرار دادند. قطعه ساخته شده با کمک فناوری پرینت پنج بعدی با نیروی فشار 3.7 مگا پاسکال دچار شکستگی شد ولی قطعه ساخته با کمک فناوری پرینت سه بعدی تنها با نیروی تحت فشار 0.1 مگا پاسکال دچار شکستگی شد.

در واقع زمانی که متوجه شوید قطعاتی با کمک فناوری پرینت پنج بعدی علاوه بر اینکه پنج برابر بیشتر استحکام و مقاومت دارد، هزینه های ناشی از هدر رفتن آنها و مصرف مواد را بسیار پایین تر می‌آورند از ساخت قطعات با پرینترهای سه بعدی صرف نظر خواهید کرد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by