توسعه‌ی یک سیستم صوتی قدرتمند با پرینت سه بعدی توسط Askja Audio

خیز پرینت سه بعدی برای ورود به دنیای موسیقی

استارتاپ فرانسوی Askja Audio در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد تا راهکاری انقلابی برای تمامی موزیک دوستان ارائه دهد.

این راهکار که Askja Origin نام گرفته چندین بخش مکانیکی از یک سیستم صوتی که با پرینت سه بعدی ساخته شده است را شامل می‌شود، مانند جعبه‌های الکترونیکی.

توسعه‌ی یک سیستم صوتی قدرتمند با پرینت سه بعدی توسط Askja Audio
سیستم صوتی قدرتمند Askja Audio ساخته شده با پرینت سه بعدی

موسس این برند Didier Kwak مخصوصا یک آمپلیفایر هیبرید بزرگ را تدارک دیده که پیاده سازی طراحی آن با استفاده از روش‌های سنتی بسیار دشوار است. این چالش به لطف تکنولوژی‌های سه بعدی به مرحله‌ی حل شدن رسیده و حالا آزادی بیشتری در زمینه‌های پیچیدگی هندسی و طراحی در دسترس است. برای درک بهتر تکنولوژی‌های سه بعدی و موزیک با دیدیر کواک دیداری انجام شد…

توسعه‌ی یک سیستم صوتی قدرتمند با پرینت سه بعدی توسط Askja Audio
Didier Kwak موسس برند Askja Audio

معرفی Didier Kwak

سلام. من کواک هستم و ۳۰ سال سابقه کار در سینما و تبلیغات دارم. من در فرآیند طراحی افکت‌های بصری Fifth Element of Besson  دخیل بودم. به عنوان مدیر تبلیغات، من درگیری بیشتری با تولید جلوه‌های صوتی داشتم. فهمیدم در حالی که توسعه‌های تکنولوژیکی مانند بخش‌های دیجیتال بیشتر در قیاس با کیفیت تصاویر اقبال داشتند. به این صورت که کیفیت صوت بصورت جدا جدا درآمد و سیستم‌های ضخصی برای موزیک بر روی کار آمدند.

چطور به ایده این سیستم صوتی رسیدید؟

من مدت زیادی به رشته فیزیوآکوستیک‌ها علاقه داشتم که بر روی اینکه چطور گوش و مغز موسیقی را دریافت می‌کنند مطالعه می‌کند. تصمیم گرفتم سیستمی طراحی کنم که کاملا در برابر دنیای تولید قرار می‌گیرد. یک سیستمی که واقع گرایی را برجسته کرده و خود صدای ساطع شده را آشکار می‌کند. از منابع مرسوم گرفته مانند CD اما بدون فشرده سازی.

جایگاه پرینت سه بعدی در این پروژه کجاست؟ چرا این تکنولوژی را انتخاب کردی؟

من اولین نمونه که به من اجازه می‌داد اقلام الکترونیکی و الکتروآکوستیک را قرار دهم ساختم اما کماکان در شکلی مکعبی و از جنس چوب بود، مانند تمامی رقبای بازار. با دریافت خرد جمعی حرفه‌ای‌ها از نتایج صوتی این نمونه، تصمیم گرفتم به ته خط ایده‌ام بروم.

توسعه‌ی یک سیستم صوتی قدرتمند با پرینت سه بعدی توسط Askja Audio
استفاده از پرینت سه بعدی برای تولید قطعات Askja Audio

این کار، معرفی مکانیک سیالات و آیرودینامیک در طراجی اسپیکرها و دیگر اقلام الکترونیکی بود. برای این کار، من یک قرار همکاری با Swiss Fibertec، که همکار تیمی Suaber F1 بود، برای یافتن چگونگی‌ها در رشته فرمول ۱ ترتیب دادم. یک راهنمایی در مکانیک سیالات و البته در مواد کامپوزیتی نوآرانه.

نتیجه گیری بر روی اشکال پیجیده مرا به سمت پرینت سه بعدی سوق داد. استفاده از برخی ابزار سنتی بسیار گران و در عین حال طولانی برای ما تمام می‌شد.

از آنجایی که Askja System ماژولار است، پرینت به روش دیجیتال فایل را فریز نمی‌کرد و ما می‌توانستیم برای هماهنگی با الکترونیک‌های داخلی و قطعات نهایی خارجی اصلاحاتمان انجام دهیم. تولید با استفاده از قالب‌ها این میزان انعطاف را در اختیار کسی قرار نمی‌دهد.

برای خواندن مصاحبه کامل در خصوص پرینت سه بعدی و ساخت Askja System به این لینک مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!