ساخت سلول خورشیدی با استفاده از پرینتر سه بعدی

یک نوآوری خوب در خدمت بشریت

اخیرا لابراتوار تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا (AFRL)، نتایج تحقیقات خود در زمینه ساخت سلول خورشیدی به کمک پرینتر سه بعدی را منتشر کرد.

بر پایه این تحقیقات AFRL قصد توسعه و بهبود سطح تولید انرژی از نور فراگیر خورشید را داشته است.

ساخت سلول خورشیدی با استفاده از پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی آیروسول جت _سلول خورشیدی

همچنین تحقیقات انتشار یافته تیم متشکل از متخصصین و کارشناسان  فنی پرینت سه بعدی و هوافضا در پی تهیه متد نوینی برای تولید آسان و مقرون به صرفه سلول خورشیدی هستند. آنها معتقدند این روش باید به شکلی جامع و فراگیرتر مورد استفاده قرار گیرد. مدیر پروژه آقای Dr. Santanu Bag در این زمینه می‌گوید:

سلول‌های خورشیدی تولیداتی زیست محور بوده و با محیط سازگاری مناسبی داشته و می‌توانند بدون آسیب به آن برق تولید کنند. در حالی که اخیرا هزینه‌های بالای مربوط به ساخت کامپوننت‌های موردنیاز این روش پرهزینه را به چالش کشیده است. با این اوصاف ما هنوز هم به دنبال راهی  برای کاهش هزینه‌های فرآیند تولید و مواد مصرفی موجود هستیم.

ساخت سلول خورشیدی با استفاده از پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی آیروسول جت _سلول خورشیدی

همچنین ARFL قصد دارد تا در ساخت سلول‌های خورشیدی ماده‌ای به نام Perovskites را جایگزین سیلیکون معمولی کند. در روش سنتی، سلول خورشیدی با استفاده از سیلیکون خالص کریستالی تولید شده که به نظر دکتر Bag با فعالیت متمرکز و فشرده و هزینه بالا همراه است. هم اکنون وی و تیم کاریش استفاده از کلسیم تیتانیوم اکسید معدنی را بر فرآیند تولید سلول در اولویت قرار داده که موجب کارایی بیشتر در روند تولید و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

در همین رابطه دکتر Bag و اکیپ فنی وی نوعی فیلامنت از جنس Perovskite تولید کرده که با پرینتر سه بعدی مخصوص تیمشان یعنی Optomec Aerosol Jet مطابقت دارد. از این طریق تولید سلول خورشیدی، آسان ، بادوام و مستحکم بوده و از کارایی بالایی در صنعت برخوردار خواهد بود. در زیر تصویری از این دستگاه را می بینید.

 

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by