ساخت توربین هوافضایی پرسرعت توسط Renishaw به کمک پرینت سه بعدی فلزی

پرینت سه بعدی به زمینه‌هایی ورود میکند که می‌تواند انقلابی در صنعت به پا کند

پرینت سه بعدی فلزی، ایده ایست که کمپانی فنی مهندسی Renishaw که در انگلیس قرار دارد، قصد دارد تا با استفاده از آن به ساخت و توسعه تیغه‌های توربین‌های هوافضایی بپردازد. این امر به وسیله خط پرینترهای سه بعدی این کمپانی صورت خواهد گرفت.

پرینتر سه بعدی چاپ فلز Renishaw AM400
پرینتر سه بعدی چاپ فلز Renishaw AM400

یکی از زیر مجموعه های این شرکت به نام Ibérica در حال حاضر عهده دار اجرای پروژه Futuralve  می باشد که به کمک چند مجموعه مهندسی اسپانیایی در حال انجام است. از دیگر اهداف پروژه مذکور، میتوان به تولید کننده موتور ITP  اشاره کرد.

رنیشاو، تجربه های پلاگین سازی را با میراث مترولوژی برای بهترین نتیجه ادغام خواهد کرد.

پروژه‌ی Futuralve

پروژه Futuralve، پروژه ای 4 ساله است که مرکز دولت اسپانیایی برای توسعه ی تکنولوژی صنعتی یا همان CDTI به آن بودجه اختصاص داده است. گفتنی است این پروژه توسعه فناوری های جدیدی مانند پرینت سه بعدی فلزی را برای توربین های هوافضایی پرسرعت در صنایع هوایی را دنبال می کند.

با چاپ سه بعدی و ساخت قطعات پرتوان و سبک به وسیله مجموعه رنیشاو، امکان اندازه گیری و تعیین سازه نیز با یاری تکنولوژی پرینت سه بعدی میسر می گردد.

ساخت توربین هوافضایی توسط Renishaw
ساخت توربین هوافضایی توسط Renishaw

شایان ذکر است که رنیشاو در نظر دارد تا در مرکز فناوری های هوافضای پیشرفته، (CATEC) در سویل به فعالیت بپردازد. همچنین این مرکز در اوایل سال جاری میلادی، یک دستگاه پرینت سه بعدی فلزی با نام Renishaw RenAM 500M را بدست آورد.

دکتر مارک گاردن، دارنده مدرک PhD مرتبط با علوم مواد در مصاحبه‌ای که با وی در Ibérica انجام شد، در خصوص اهداف تحقیق در راستای چگونگی توسعه سازه‌ها برای مقایسه با روش ساخت سنتی رنیشاو اینگونه توضیح داد:

سازه‌هایی که توان کارآیی بالا را دارند و می‌توانند در توربین‌های هوافضایی استفاده شوند، نیازمند موادی هستند که توان حفظ خواص مکانیکی خود را در محیط‌های بسیار پرتنش داشته باشند.

در این چارچوب، مواد نیکلی تمام عیار که با فرآیند کاهشی تولید گردیده‌اند، دارای محدودیت‌های مخصوص خود در طراحی می‌باشند که امکان ایجال خلل در کل سامانه و یا موتور را دارند.

در نتیجه، سناریوی آشکار برای ساخت پلاگین تعریف شده که دارای هندسه‌های پیچیده است، چیزی که در حالت عادی قابل ساخت نیست، اما به کمک پرینت سه بعدی فلزی این امر میسر شده است.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!
Powered by