اولین پرینتر سه بعدی غذایی آفریقای جنوبی، محصولات بدقیافه را تبدیل به غذاهای جذاب و دلربا می‌کند!

راهی برای خلاص شدن از دست گوجه خیارهای فضایی و دست و پادار!

حتما شما هم زمانی که با یک میوه دفرمه و عجیب غریب روبرو می‌شوید، آن را کنار گذاشته و بیخیالش می‌شوید. شنیده شده که یک پرینتر سه بعدی غذایی در آفریقای جنوبی متولد شده تا این مشکل را حل کند. با هم ادامه داستان را پی می‌گیریم.

آخرین باری که به یک سوپرمارکت یا میوه فروشی رفتید را به یاد آورید. چطور محصول خودتان را انتخاب کردید؟ آیا چشمتان دنبال قشنگ‌ترین ها بود یا آن سیب کج و کوله‌های لکه دار را هم دیدید؟ این اتفاقی‌ست که برای اکثر مردم رخ می‌دهد. آنها کلا دنبال میوه های سالم(از نظر شکل و شمایل هستند) و آنهایی که خوش رنگ و قیافه نیستند را نادیده می‌گیرند. حتی مغازه داران هم به سمت این محصولات گرویده اند چرا که معتقدند محصول سالم در کل بهتر است. این عقیده نه تنها نادرست نیست، بلکه موجب بیرون ریختن تن ها مواد غذایی شده است. چرا که محصولات بد هیکل معمولا آنقدر در جای خود باقی می مانند تا فاسد و یا خراب شوند.

پسماند مواد غذایی مساله ای جدی در ایالات متحده آمریکا است.  نهاد USDA تخمین زده که بین ۳۰ الی ۴۰% کل زنجیره غذایی در این کشور به هدر می‌رود. این نه تنها به خاطر دوری از غذاهای بدقیافه است، بلکه بخش بزرگی از آن به این خاطر است که حتی برخی مواد غذایی بدریخت حتی به سوپرمارکت هم نمیرسند. چرا که شرکت های متولی در اقداماتی(در اقداماتی هرچند درست)، آنها را عرضه نکرده و معتقدند مشتریان این محصولات را نمی‌خرند.

اولین پرینتر سه بعدی غذایی آفریقای جنوبی، محصولات بدقیافه را تبدیل به غذاهای جذاب و دلربا می‌کند!
هویج دفرمه و جهش یافته

زمانی که مقیاس هدررفت محصولات غذایی مشخص شد، باید مردم به این فکر بیفتند که حالا وقت تغییر عادات و رفتارشان رسیده است. اما خیلی‌ها ابعاد این ماجرا را درک نمی‌کنند. یا حتی ادله این قضیه هم آنها را چندان راضی به خرید مواد غذایی پیچ خورده و آن هویج و خیارهای دست و پادار نمی کند. این تنها مشکل ایالات متحده نیست. آمارهای زیر از آفریقای جنوبی را بخوانید:

  • حدود ۳۰% از سیفی‌جات در فرآیند فروش رد می‌شوند چرا که ظاهر مناسبی ندارند.
  • ۴۴% از تمام مواد غذایی هدر رفته، میوه و سبزی جات هستند. باقی شامل ۲۵%(غلات)، ۱۵%(گوشت) و ۱۳% شامل ریشه، غده و دانه های روغنی است.
  • در زنجیره غذایی آفریقای جنوبی، ۲۶% از هدر رفت غذایی در طول تولیدات کشاورزی رخ می‌دهد. ۲۶% دیگر در هنگام برداشت و نگه‌داری، ۲۷% در هنگام عمل آوری و بسته بندی و ۱۷% هنگام توزیع و پخش رخ می‌دهد. ۴% نیز در سطح رفتار مشتری مشاهده می‌شود.

حقایق بالا توسط تیمی به نام Studio H منتشر شده است. این استودیو در واقع یک شرکت جوان است که مسئولیت ساخت اولین پرینتر سه بعدی غذایی آفریقا را برعهده گرفته است. برای نمایش توانایی این پرینتر، آنها میوه‌های بدقیافه که توسط سوپرمارکت رد شده‌اند را جمع کرده، خالص کرده و آنها را با شکلی بهتر و دلربا پرینت سه بعدی کرده است.

موسس استودیو اچ، هانری ویسر گفت:

پرینت سه بعدی راهکاری عالی برای کاهش هدررفت غذایی می‌تواند باشد. برای تجربه این کار، ما Salad 2.0 را طراحی کردیم. ما چند میوه‌ی نسبتا غیرمرسوم را پختیم. این میوه‌ها معمولا در فرآیند عادی دور ریخته می‌شوند. سپس ژلاتین به آنها اضافه کردیم تا بتوان آنها را پرینت کرد. نتیجه این شد که آنها به اشکال رنگی و ژله مانند و غنی از نظر ارزش غذایی تبدیل شدند. حال این محصولات برای بچه‌ها بسیار لذیذ و خوشمزه بنظر خواهند رسید!

این کار برای بزرگسالان وسواسی هم جذاب است. چرا که نه؟ وقتی در مورد غذا صحبت می‌کنیم، نمی‌توان محدوده سنی خاصی برای آن درنظر گرفت. پرینت سه بعدی مواد غذایی زشت جهت کاهش هدر رفت آنها، ایده‌ای عالی بنظر می‌آید. همچنین راهی‌ست تا کوته فکر بودن مردم عادی هنگامی که یک غذا را صرفا بخاطر شکلش رد می‌کنند نشان داد. غذایی که بصورت سه بعدی پرینت شده، شاید نتواند صنعت غذا را نجات دهد. اما کمپینی را در نظر بگیرید که در آن غذاهای خوش رنگ و لعاب به مشتریان نشان داده شود، سپس در انتها به آنها عکس‌هایی از مواد غذایی قبل از عمل پرینت سه بعدی نشان داده شود.

این کار می‌تواند به عموم جامعه ثابت کند حتی مواد غذایی که در نگاه اول زشت بنظر می‌رسند، در اصل طعم بینشیرشان را کماکان دارند و ظاهر آنها معیاری درستی برای قضاوت در خصوص محتوای آن نیست.

منبع: ۳DPrint

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
1
سلام.
چطور میتونیم کمکتون کنیم!